Vědci našli způsob, jak recyklovat staré solární panely a udělat je opět funkční

Recyklace fotovoltaických panelů je téma, o kterém se v Česku příliš často nemluví, protože solární elektrárny jsou u nás velmi mladé. Vědci ze Singapuru se však tímto tématem zabývali. Vědí, jak vyrábět elektřinu ze starých modulů.

Otázka recyklace fotovoltaických panelů bude aktuální až za několik desetiletí. Jejich životnost se pohybuje kolem tří desetiletí, takže současná obliba fotovoltaických farem se promítne do velkého množství surovin, které je třeba recyklovat. Předpokládá se, že do roku 2030 bude vznikat až 8 milionů tun odpadu a do roku 2050 až 80 tun.

Výzkumníci z Agentury pro vědu, technologie a výzkum (A*STAR) a Nanyang Technological University v Singapuru se zabývali otázkou, jak efektivně recyklovat panely. Vyvinuli technologii, která umožňuje recyklovat použité fotovoltaické moduly tak, aby mohly být znovu použity jako zdroj elektřiny.

Metoda vyvinutá výzkumníky umožňuje přeměnit staré fotovoltaické panely na vysoce účinný termoelektrický materiál pro sběr energie, který absorbuje teplo a přeměňuje ho na elektřinu. Podrobnosti o výzkumu jsou popsány v článku Interesting Engineering.

Nejdůležitější otázkou je složení fotovoltaických panelů. Skládají se především z křemíku, mědi, stříbra a olova. Křemík však tvoří asi 90 % celkového množství. Někdy je kontaminován, takže jej nelze zpracovat na plnohodnotné fotovoltaické články.

Staré buňky se proto zpracovávají na jemný prášek. Díky tomu může křemík získat termoelektrické vlastnosti. Poté byl přidán fosfor a germániový prášek pro zlepšení celkových vlastností. Dalším krokem bylo plazmové spékání při vysoké teplotě.

Výsledkem úsilí vědců je materiál, který umožňuje absorbovat teplo a přeměnit ho na elektřinu. To by mohl být jeden ze způsobů, jak v budoucnu efektivně využívat fotovoltaický odpad.

Zdroj: interestingengineering.com