Vědci našli nejstarší spermie na světě. Mají sto milionů let

Byl objeven nejstarší vzorek spermatu. Vědci v září publikovali převratný objev a popsali, jak v kusu jantaru objevili fosilní spermii starou 100 milionů let, napsal server Aljazeera.

Vědci se domnívají, že spermie pravděpodobně patřily ostnokožcům, podtřídě korýšů, kterým se kdysi v období křídy dařilo v pozemských oceánech. Objev překonává dosavadní rekord o zhruba 50 milionů let, který byl nalezen v kokonu vyhynulého druhu antarktického červa v roce 2015.

Fosilní spermie se kvůli jejich křehkosti a krátkému životu hledají velmi obtížně. Tým narazil na tento exemplář v Myanmaru, který byl náhodou zachycen v jantaru. Zkameněliny v jantaru jsou pro paleontology přínosem. Zkamenělé pozůstatky původně pocházely ze stromové mízy, a tak se mohly zachytit v lepkavé míze, která nakonec kolem pozůstatků vytvořila korálek podobný sklu, který je chránil.

Díky této téměř dokonalé konzervaci si tito paleontologové mohli zblízka prohlédnout organismy uvnitř těchto vzorků jantaru a jejich spermie. Šokující je, že spermie se zdají být extrémně dlouhé, nejméně 200 mikrometrů, tedy asi čtyřapůlkrát delší než tělo samice ostnokožce. To je o to překvapivější, že ostnokožec váží méně než rozinka a je velký asi 1 milimetr.

Gigantismus spermií

Jedná se o příklad tzv. gigantismu spermií, jevu, kdy živočichové produkují spermie mnohem větší v porovnání s velikostí svého těla. Předpokládá se, že jde o evolučně výhodnou cestu k rozmnožování. „Toto je důkaz, že obří spermie nejsou žádným extravagantním rozmarem,“ řekla Renate Matzke-Karaszová, druhá autorka studie a paleontoložka z Mnichovské univerzity Ludwiga Maximiliana.

„Dříve jsme si nebyli jisti, zda živočichové, kteří v určitém okamžiku své evoluční historie přešli na používání těchto obřích spermií, nejsou odsouzeni k velmi rychlému vyhynutí,“ uvedla Matzke-Karaszová. „Ale u ostnokožců to fungovalo více než 100 milionů let.“

Zdroj: aljazeera.com