Vědci NASA poprvé otevřeli nádobu s materiálem seškrábaným z „potenciálně nebezpečného“ asteroidu Bennu

Vzorek 250 gramů kamenité vesmírné suti, kterou shromáždila sonda OSIRIS-REx, pravděpodobně obsahuje některé z prvních prvků, které předznamenávají vznik života. Inženýři NASA ve středu 10. ledna nádobu konečně rozpečetili.

Vědci NASA poprvé vyzvedli nádobu 24. září. Po sedmileté okružní cestě dlouhé 6,4 miliardy kilometrů kapsle OSIRIS-REx rozvinula padák a bezpečně přistála v poušti v Utahu, načež byla převezena do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, uvádí portál Live Science.

Nyní, když byla schránka otevřena, bude podle NASA následovat několik dalších demontážních kroků, než bude možné zbývající vzorek vyfotografovat, vyjmout, zvážit a zpracovat. Malé kousky seškrábnuté z víka již byly rozeslány do celého světa k analýze a brzy bude následovat obsah nalezený uvnitř.

Bennu je potenciálně nebezpečný asteroid, který má šanci 1 ku 2700, že v roce 2182 narazí do Země, což je nejvyšší šance ze všech známých vesmírných objektů. Vědce však více zajímá to, co je uvězněno uvnitř vesmírné skály.

„Jedná se o největší vzorek asteroidu bohatý na uhlík, který se kdy vrátil na Zemi,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson na tiskové konferenci po návratu vzorku. „Molekuly uhlíku a vody jsou přesně ty prvky, které jsme chtěli najít. Jsou to klíčové prvky při vzniku naší planety a pomohou nám určit původ prvků, které mohly vést ke vzniku života.“

Voda na Zemi je starší než planeta sama a pravděpodobně ji sem přinesly dopady asteroidů a komet. Voda však pravděpodobně nebyla jediným materiálem, který asteroidy na Zemi přinesly – stavební kameny života se pravděpodobně také svezly na vesmírném kameni. Bennu je asteroid typu B, což znamená, že obsahuje velké množství uhlíku a potenciálně i mnoho prvotních molekul, které byly přítomny v době, kdy se na Zemi objevil život.

Nyní, když vzorek dorazil, začnou jej vědci z celého světa analyzovat a hledat v něm stopy o tom, jak vznikla naše sluneční soustava a život na naší planetě.

zdroj: Live Science