V roce 2022 bude možné katapultovat předměty do vesmíru

Je to jakýsi vesmírný katapult. Americký start-up přišel s inovativní metodou, jak s nízkými náklady posílat náklad mimo Zemi, píší na webu tecnologia.libero.it.

Doposud bylo posílání nákladu do vesmíru poměrně nákladné a bylo možné ho uskutečnit pouze vypuštěním dopravní kosmické lodi. Jeden americký start-up však přišel s novou inovativní metodou přenosu předmětů. Obrovským a výkonným vesmírným katapultem. Startovací systém se spoléhá na odstředivou sílu, která umožňuje vyslat zásoby za hranice Země. První test byl proveden na konci října a zdá se, že byl úspěšný.

Velké rotující rameno, které se zrychluje na tečnou rychlost několikanásobně převyšující rychlost zvuku, vystřelí kosmickou raketu se zásobami do vesmíru. V tu chvíli se kapsle odpojí a vzlétne ke hvězdám. Odpalovací rampa je vysoká asi 50 metrů a připomíná obří kolotoč. Po připevnění kapsle k rameni se konstrukce natlakuje a vypustí se vzduch, aby se snížilo tření. Rameno se pak otáčí tak dlouho, dokud nedosáhne rychlosti potřebné k působení gravitační síly.

Rameno použité při zkušebním letu bylo dlouhé asi 3 metry a dosáhlo výšky několika tisíc metrů. Kapsle se poté vrátila na zem pomocí padáku, ale cílem společnosti je, aby po vyčerpání tahu pokračovala v cestě do vesmíru pomocí raketového pohonu. Cílem testu bylo otestovat odpalovací konstrukci a ověřit skutečné provozní parametry. Netradiční metoda by podle začínajícího podniku, který ji vytvořil, mohla umožnit posílání nákladu mimo zemskou atmosféru s mnohem nižšími náklady, protože potřebuje méně paliva. Počáteční tah zajišťuje kinetická energie, což by umožnilo stavbu menších, lehčích a jednodušších kosmických lodí, než jsou ty současné.

Dalším krokem amerického start-upu SpinLaunch je sestrojení ještě většího katapultu, který dokáže do vesmíru vyslat náklad o hmotnosti až 200 kilogramů. Záměrem je, aby bylo možné uskutečnit desítky startů denně, a v příštích šesti měsících je již naplánováno nejméně třicet suborbitálních letů, jejichž cílem je shromáždit údaje pro návrh superzařízení.

Zdroj: tecnologia.libero.it