V Polsku spadl meteorit. Řítil se rychlostí 65 000 km/h

Národní centrum jaderného výzkumu oznámilo, že kus horniny nalezený u Antonína ve Velkopolsku je úlomek čerstvého meteoritu. „Návštěvník“ z vesmíru byl vyhledáván od doby, kdy byl v létě 2021 natočen jeho pád.

Let bolidu (meteoru jasnějšího než Venuše) byl zaznamenán 15. července loňského roku třemi kamerami České bolidové sítě. Nebeské těleso bylo navzdory blížícímu se východu slunce dokonale viditelné. Analýza trajektorie letu vedla české pozorovatele k závěru, že potenciální úlomek meteoritu by se mohl nacházet v Polsku. Díky radioizotopovým měřením provedeným v Národním centru jaderných výzkumů (NCBJ) je nyní známo, že ve Velkopolském vojvodství byl nalezen úlomek kosmické horniny.

Vesmírný „návštěvník“ v Polsku

Jak se dočteme v oficiální tiskové zprávě střediska, po zveřejnění analýz se o nalezení vesmírného kamene pokusila polská síť Bolide Network a s ní spojené skupiny individuálních hledačů. Dne 3. srpna 2021 se na jedné z polních cest poblíž Antonína v okrese Ostrov objevil potenciální kandidát. Byl to 350gramový kámen pokrytý výrazně roztaveným pláštěm. K ověření nálezu byly v laboratořích NCBJ provedeny specializované testy. Jejich výsledky byly právě publikovány v časopise Meteoritics & Planetary Science.

Zbigniew Tymiński z Radioizotopového centra POLATOM, jeden z koordinátorů polské bolidové sítě a spoluautor článku, zdůrazňuje, že jde o první případ v Polsku, kdy se podařilo najít meteorit na základě videomateriálu zaznamenaného kamerami bolidové sítě.

Analýzy vědců ukazují, že natočený meteoroid (malé nebeské těleso, které se pohybuje vesmírem a je neustále „vystřelováno“ vysokoenergetickými částicemi záření) vstoupil do zemské atmosféry nad Polskem, asi 130 km od českých hranic. Pohybovala se po poměrně vzácné eliptické dráze, která se nachází mezi Venuší a Marsem. Když byl poprvé spatřen, nacházel se ve výšce 74 km nad Zemí a pohyboval se rychlostí téměř 18 km/s (asi 65 000 km/h). Ve výšce 40 km došlo k jeho fragmentaci.

Zdroj: redakce, onlinelibrary.wiley.com, ncbj.gov.pl