V místě, kde došlo ke srážce kontinentů, se dnes nachází naleziště vzácných růžových diamantů. Erupce magmatu vynesly růžové diamanty na povrch
Oslnivé drahokamy růžové barvy se pravděpodobně vynořily ze zemského pláště asi před 1,3 miliardami let, když se rozpadl superkontinent Nuna, naznačuje studie.
Důl Argyle v Západní Austrálii patřil v době svého provozu k největším zdrojům přírodních diamantů na světě. Odhalil však více než jen standardní drahé kameny: obsahuje více než 90 procent přírodních růžových diamantů – ultra vzácných drahokamů s načervenalým nebo rumělkovým odstínem, které byly kdy objeveny.
Geologové si dlouho lámali hlavu nad záhadným původem tohoto místa, kde se plodně těží drahokamy. Jednak se nachází blízko okraje kontinentu – což je pro diamanty, které obvykle vznikají uprostřed kontinentů, neobvyklé místo. Argylské diamanty jsou také uzavřeny v typu vulkanické horniny zvané lamproit, zatímco většina diamantů se nachází v kimberlitu.
Kromě toho je zřejmé, že diamanty mají neobvyklou růžovou barvu. Diamanty vznikají ve svrchním zemském plášti za intenzivního tepla a tlaku. Obvykle jsou bezbarvé, ale když se dostatečně stlačí, zrůžoví – a když se stlačí ještě víc, zhnědnou. Odstín vzniká ohýbáním jejich krystalické struktury.
Po analýze hornin a minerálů v Argyle pomocí laserového paprsku vědci došli k pochopení, jak tyto vzácné diamanty vznikly. Přibližně před 1,8 miliardami let se srazily dvě části kontinentální kůry a vytvořily superkontinent, o kterém vědci již věděli a který pojmenovali Nuna. V místě, kde došlo ke srážce kontinentů, se dnes nachází naleziště diamantů Argyle – a právě tato událost narušila krystalickou strukturu drahokamů a změnila jejich barvu na růžovou.
Zhruba o 500 milionů let později – před 1,3 miliardy let – se superkontinent rozpadl. Podle vědců se Nuna nerozdělila přesně v místě Argylu. Síly, které rozpad způsobily, však tuto oblast roztáhly. Tím se oblast oslabila, což umožnilo hluboké erupce magmatu, které vynesly růžové diamanty na povrch.
Diamantový důl Argyle byl otevřen v roce 1983 a fungoval téměř 40 let, než byl v roce 2020 uzavřen, když se zbývající růžové diamanty staly příliš těžko přístupnými.
Zdroj: Smithsonianmag.com, nature.com