V jámě z doby železné je pohřbeno 8000 kostí obojživelníků. Co se tam stalo?

Smrtící jáma s 8 000 žabími a ropušími kostmi, která je nejméně 2 000 let stará, udivila anglické archeology. Jakým způsobem se tam kosti dostaly? Vyřešili vědci záhadu?

Podle webu LiveScience našel vědecký tým kosti obojživelníků na starověkém nalezišti v Bar Hill v Cambridgeshire v Anglii, které bylo využíváno v době železné, mezi zhruba 400 př. n. l. a 70 n. l. Na známém nalezišti bylo odkryto již mnoho významných objevů, například římské lázně (viz video).

Kosti, které byly nalezeny nyní, pocházejí z nejméně 350 jednotlivých žab a ropuch a příkop, kde byly nalezeny, je vedle domu s kruhovým půdorysem. Archeologové ale nenašli žádný důkaz, že by žáby a ropuchy jedli lidé nebo jiná zvířata. 

„Je to docela fascinující nález, který neumíme přesně vysvětlit. Máme ale několik teorií,“ říká Vicki Ewensová, hlavní archeoložka z Museua of London Archaeology.

Jednou z možností je, že během jarního období rozmnožování velké množství žab a ropuch hledalo vodu, kde by se mohly spářit a spadly do příkopu, ze kterého nemohly vylézt.

Další možností je, že jejich smrt mohl zavinit nějaký infekční virus. Podobný scénář se odehrál i v 80. letech, kdy se mnoho žab ve Spojeném království nakazilo ranavirem a uhynuly.

Jiná možnost, o které vědci přemýšlejí je, že obojživelníci mohli uhynout v důsledku velmi studené zimy. A poslední možností je přítomnost hojné potravy v okolí jámy, za kterou se žáby vydaly a již nedokázaly z příkopu vylézt ven. Jak to ale všechno skutečně bylo, zatím není jasné.

Archeologové odkryli jámu v Bar Hill před stavebním projektem kvůli rozšíření dálnice v této oblasti. Vykopávky jsou dokončeny a momentálně probíhá analýza objevených artefaktů z místa naleziště.

Zdroj: livescience.com