V Černobylu byl ukraden radioaktivní materiál. Může ho Rusko použít na špinavou bombu?

Během obsazení jaderné elektrárny Černobyl byl odcizen radioaktivní materiál. Vědec pracující pro ukrajinský Institut pro bezpečnostní problémy jaderných elektráren (ISPNPP), který z bezpečnostních důvodů požádal o zachování anonymity, potvrdil webu NewScientist, že radioaktivní materiál byl pravděpodobně ukraden z laboratoře pro monitorování radiace.

Zloději odcizili vzorky radioaktivních izotopů běžně používaných ke kalibraci přístrojů a také vzorky radioaktivního odpadu z trosek po katastrofě jaderné elektrárny v roce 1986.

Profesor Bruno Merk z University v Liverpoolu ve Velké Británii říká, že není důvod k obavám z ukradeného materiálu, protože materiál není vhodný k vytvoření jaderné zbraně. Obvykle je pro takovou zbraň zapotřebí plutonium nebo uran, ale tento materiál neobsahoval ani jedno. Merk říká, že malé množství materiálu by mohlo být velmi omezeně použito při konstrukci špinavé bomby.

Špinavá bomba je navržena tak, aby rozptýlila radioaktivní materiál do velké plochy, je kombinací radioaktivního materiálu s konvenční výbušninou. Nezahrnuje jaderný výbuch a je nepravděpodobné, že by takový výbuch vedl k mnoha bezprostředním úmrtím, ale mohl by vyvolat paniku a v menší míře kontaminovat poměrně širokou oblast.

„Cokoli, co se pravděpodobně najde v laboratořích kolem Černobylu, nebude o nic nebezpečnější než materiály používané v lékařských zařízeních nebo na stavbách. Po celém světě je mnoho radioaktivních zdrojů. Když je někdo chce získat, existuje jednodušší způsob. Třeba jakákoli nemocnice je má také,“ říká Bruno Merk.

„Budou to především kalibrační zdroje, materiál, který se používá ke kalibraci detekčního zařízení. Pokud by to mělo být plutonium, tak se tím masivně porušují globální zákony o kontaminaci. Pro uskladnění takového nebezpečného materiálu existují jasná pravidla od organizace IAEA (mezinárodní agentura pro atomovou energii). A to se mi nezdá pravděpodobné,“ říká Merk.

Státní inspektorát jaderného dozoru Ukrajiny a institut ISPNPP na žádosti o vyjádření nereagovaly.

Zdroj: newscientist.com