Už jste viděli rybu řídit auto? Bizarní experiment má překvapivý závěr

Na internetu se objevilo video ukazující zlatou rybku, jak jezdí s motorizovaným vozítkem z jednoho konce místnosti na druhý a dokonce se přitom vyhýbá překážkám. Jakkoli podivně to celé vypadá, jedná se o skutečný vědecký experiment izraelských vědců, napsal server Times of Israel.

Vědci z Ben Gurionovy univerzity v Beer Ševě tvrdí, že experimentem s rybami prokázali, že navigační schopnosti lze přenést z mořského prostředí do suchozemského. Šest zlatých rybek vycvičených k používání “autíčka”, které je ale spíš akvárkem na kolečkách, dokázalo najít cestu po místnosti a dostat se k odměně.

Zpočátku byly jízdy každé rybky nepravidelné, když v nádrži plavala z jedné strany na druhou. Postupem času se ale jejich pohyby zklidnily a staly se promyšlenějšími, napsal o experimentu server Live Science.

Naučit ryby řídit nebylo podle vědců vůbec složité. Zpočátku byly pokusy jednoduché. Vozítko se rozjelo uprostřed místnosti a vědci umístili na podlahu růžový čtverec. Když vozidlo přes tento růžový čtverec přejelo, dostala ryba pamlsek.

Po několika dnech tohoto postupu rybí řidiči přestali po místnosti kličkovat a míříli přímo k cíli. Jakmile se tento úkol stal pro ryby jednoduchým, výzkumníci dali do místnosti překážky a falešné cíle ve snaze donutit ryby, aby se přizpůsobily změnám v prostředí. Poté, co si ryby na tyto dodatečné prvky zvykly, je překážky téměř nerozhodily.

Podle vědců výzkum naznačuje, že zlaté rybky se mohou naučit orientovat ve zcela neznámém prostředí, nejen ve specifickém jako je korálový útes. V budoucnu chtějí izraelští vědci nechat ryby navigovat se na delší vzdálenosti a je prý možné, že budou ve svých pojízdných nádržích křižovat i kampus univerzity.

Izraelští výzkumníci však nebyli první s nápadem nechat jezdit ryby po souši. V roce 2014 tým informatiků z Nizozemska navrhl podobný přístroj, který umožnil zlaté rybce pohybovat se po místnosti. V tomto případě však měl projekt demonstrovat možnosti počítačového vidění a podle slov jeho vynálezců “osvobodit ryby po celém světě”.

Zdroj: Times of Israel, Live Science