Umělá inteligence navrhla nové bílkoviny s revolučními vlastnostmi

Umělá inteligence navrhla antimikrobiální proteiny, které byly následně testovány v reálném životě a prokázaly svou účinnost. Stejný přístup by se mohl použít k výrobě nových léků, jak píše web New Scientist.

Ali Madani z kalifornského biotechnologického startupu Profluent a jeho kolegové použili umělou inteligenci k návrhu milionů nových proteinů. Bílkoviny se skládají z řetězců aminokyselin. Pořadí těchto kyselin určuje tvar a funkci bílkoviny. Umělá inteligence nazvaná ProGen funguje podobně jako modely umělé inteligence, které dokáží generovat text.

Společnost ProGen se naučila vytvářet nové bílkoviny tím, že se naučila „gramatiku“ toho, jak se aminokyseliny spojují do 280 milionů existujících bílkovin. Místo toho, aby výzkumníci vybrali téma, o kterém má umělá inteligence psát, zadali jí skupinu podobných proteinů, na které se má zaměřit. V tomto případě vybrali skupinu proteinů s antimikrobiální aktivitou.

Vědci testovali vzorek molekul navržených umělou inteligencí ve skutečných buňkách. Ze 100 molekul, které fyzikálně vytvořili, se 66 podílelo na chemických reakcích podobných reakcím přírodních proteinů, které zabíjejí bakterie ve vaječných bílcích a slinách.

Výzkumníci vybrali pět proteinů s nejintenzivnějšími reakcemi a přidali je do vzorku bakterie Escherichia coli. Dva z těchto proteinů bakterie zničily. Tým je poté zobrazil pomocí rentgenového záření. Přestože se jejich aminokyselinové sekvence až z 30 % lišily od všech existujících proteinů, jejich tvar byl téměř identický s přirozeně se vyskytujícími proteiny.

James Fraser z Kalifornské univerzity v San Francisku, který byl členem týmu, poznamenal, že není jasné, zda umělá inteligence dokáže přijít na to, jak změnit sekvenci aminokyselin natolik, aby stále vytvářela správný tvar. Podobný postup by se mohl použít k vytvoření nových testovacích molekul pro vývoj léků. Výzkum byl publikován v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: redakce, newscientist.com, nature.com