Umělá inteligence bude asi brzy obžalovávat pachatele běžných trestných činů

Podle serveru rt.com čínští vědci sestrojili strojového „žalobce“, který je schopen pomocí umělé inteligence vznášet obvinění proti pachatelům trestných činů. Vědci tvrdí, že systém dokáže podat obžalobu s 97% přesností, pokud je mu poskytnut přesný popis události.

Podle výzkumu, zveřejněného tento měsíc, byl stroj “vycvičen” na základě informací shromážděných z více než 17 000 případů z let 2015 až 2020 a dokáže správně vznést obvinění z osmi nejčastějších trestných činů v Šanghaji, včetně podvodů s kreditními kartami, krádeží a vyvolávání konfliktů.

Prokurátora s umělou inteligencí vyvinula a testovala šanghajská lidová prokuratura Pudong, největší a nejzatíženější okresní prokuratura v Číně. Přístroj s aplikovanou umělou inteligencí funguje tak, že identifikuje podezřelého a vznese proti němu obvinění na základě textu o tisící znacích, v němž je popsán konkrétní případ.

Podle vedoucího vědce projektu Shi Yonga může systém potenciálně převzít každodenní pracovní zátěž státních zástupců a uvolnit jim ruce, aby se mohli věnovat náročnějším úkolům. Shi Yonga z laboratoře pro big data a správu informací Čínské akademie věd poznamenal, že technologie se brzy dočká vylepšení, aby byla dostatečně výkonná na rozpoznávání i méně obvyklých trestných činů.

Čínští státní zástupci začali používat umělou inteligenci již v roce 2016. Podle všech dostupných informací mnoho státních zástupců v současné době používá nástroj umělé inteligence známý jako Systém 206, který posuzuje sílu důkazů, podmínky zatčení a dokonce zkoumá, jak velké nebezpečí představuje podezřelý pro veřejnost.

Výzkumníci však uvedli, že všechny stávající nástroje AI jsou zatím omezené, a proto se umělá inteligence ještě nemůže podílet na konečném rozhodovacím procesu. Aby tomu tak bylo, je potřeba, aby veškerá data, včetně výstupu, byla v matematickém formátu, který je pro počítač srozumitelný. Bez této podmínky je riziko neobjektivity vysoké. Projekt počítačových žalobců má však i své odpůrce. Nejmenovaný čínský státní zástupce například tvrdí, že většina státních zástupců si nepřeje, aby se počítačoví vědci vměšovali do právních rozhodnutí.

Umělá inteligence v posledních letech expanduje a je jen otázkou času, kdy a za jakých podmínek vstoupí do soudních procesů jako uznávaná výkonná složka.

Zdroj: rt.com