Ukrajinci chválí německé „Gepardy“. Jsou to zabijáci íránských dronů. Co všechno umí?

Ukrajinci v současnosti disponují 30 samohybnými protiletadlovými komplety Flakpanzer Gepard, které se osvědčují proti íránským bezpilotním letounům Šahed-131/136 a někdy i řízeným střelám. Diskutujeme o schopnostech německých kompletů.

Sága dodávek souprav Gepard na Ukrajinu prošla mnoha zvraty, protože první soupravy dorazily na Ukrajinu až v červenci, ačkoli původní oznámení hovořila o dubnu. Hlavním viníkem byly problémy Německa se získáváním munice ráže 35×228 mm, protože Švýcarsko zablokovalo její dodávky na Ukrajinu, jak uvedl server Business Insider.

Ukrajinští vojáci si pochvalovali boj s íránskými bezpilotními letouny Shahed-131/136. Jedna posádka zaznamenala dvouciferný počet sestřelů dronů a dvě řízené střely. Kromě toho posádka zjistila, že radary Geparda dobře detekují íránské drony a jsou schopny čelit řízeným střelám, ale stěžovala si na dosah 4-5 km. Nicméně současný počet sad je pro potřeby příliš malý a získání dalších je problematické, jak uvádí server Army Recognition.

Z tohoto důvodu je běžné, že ukrajinské Gepardy jsou často spojovány se soupravami Osa 9K33 s delším dosahem. Ukrajinci si také pochvalují použití Gepardů i proti pozemním cílům, protože APDS-T, nabité pásem podkaliberní munice, si snadno poradí s bojovými vozidly pěchoty, jako jsou BMP-2 nebo BMP-3.

Mobilní strážce oblohy NATO v době studené války

Flakpanzer Gepard je samohybné protiletadlové vozidlo určené k ochraně pohybujících se obrněných jednotek před vzdušnými útočnými prostředky, jako jsou útočné letouny a vrtulníky, ale v posledních desetiletích k nim přibyly i bezpilotní letouny. Kořeny modelu Gepard sahají do 60. a 70. let minulého století, přičemž první exemplář se dostal do německého letectva v roce 1976.

Z logistických důvodů se Němci rozhodli použít podvozek tanku Leopard 1, takže vznikl 47tunový protiletadlový systém obsluhovaný třemi vojáky.

Srdcem systému je věž se dvěma radary s dosahem 15 km, z nichž jeden je radar pro detekci cílů a druhý radar pro řízení palby, k nimž je připojena dvojice výkonných automatických kanónů Oerlikon KDA L/R04 ráže 35/90 mm. Každý z nich má rychlost střelby 550 ran/min (celkem 1 100 ran/min) a střílí několik nábojů korigovaných balistickým počítačem, takže zásoba munice 680 nábojů na chvíli vystačí.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, businessinsider.de