Turecko předvedlo nový bojový bezpilotní letoun představující novou éru. Radary ho téměř nezachytí

Turecký bezpilotní bojový letoun Anka-3 právě spatřil světlo světa. Jeho výrobce, společnost TUSAŞ (TAI, Turkish Aerospace Industries), ukázal fotografie prvního prototypu. Ukazují stroj postavený v uspořádání létajícího křídla, jak informoval server The War Zone. Letoun Anka-3 je navržen jako robustní úderná platforma, kterou lze využít i pro sledování a elektronický boj.

Anka-3 s proudovým motorem a rychlostí, vysokou nosností a na radaru téměř neviditelnou bezocasou konstrukcí otevře novou éru v oblasti bezpilotních letounů. „Doufám, že se o dobré zprávy o našem projektu ANKA-3 MIUS budeme s naším národem dělit i v příštím roce,“ ujistil v prosinci 2022 turecký viceprezident Fuat Oktay.

Oktayova slova se zřejmě ukázala jako pravdivá, protože v sobotu 18. března zveřejnil generální ředitel společnosti TUSAŞ Temel Kotyl na svém twitterovém účtu skutečnou fotografii (nešlo o rendery) prototypu bezpilotního letounu Anka-3. Objevily se také zprávy, že jeho první let by se mohl uskutečnit již v dubnu 2023. Přesná specifikace stroje je zatím záhadou. Z dostupných informací však vyplývá, že Anka-3 bude bezpilotní letoun se vzletovou hmotností přibližně 7 tun, poháněný jedním turboventilátorovým motorem a schopný letět rychlostí 800 km/h.

Zveřejněné fotografie a grafiky vrhají trochu více světla na samotnou konstrukci. Jejich prostřednictvím je vidět, že stroj je uzpůsoben k nesení výzbroje ve vnitřním prostoru a na podkřídlových uzlech, které budou dobře sloužit i pro přepravu přídavných palivových nádrží. Je velikosti lehkého stíhacího letounu a svým tvarem připomíná jiný stroj – americký bombardovací letoun se sníženou detekcí vyráběný společností Northrop Grumman X-47B.

Anka-3, prezentovaná jako hlavní konkurent stíhacího bezpilotního letounu společnosti Baykar Makin – Kizilelma, bude s největší pravděpodobností operovat ve spojení s TF-X (Turkish Fighter – Experimental). Jedná se o turecký víceúčelový letoun 5. generace, označovaný také zkratkou MMU (Milli Muharip Ucak – národní bojový letoun).

Zdroj: redakce; The War Zone