Třpytivý fialový led na Marsu je jen trik. Barvy byly na snímky přidány vědci pomocí filtrů
Na snímcích z Marsu, které v průběhu let odeslala kamera HiRISE obíhající kolem planety, jsme tu a tam viděli velmi podivně zbarvené snímky tohoto cizího světa. Většinou se ale nejednalo o barvy, které by byly Marsu vlastní, ale byly přidány pomocí filtrů, aby vědci viděli něco víc, než co dokáže rozeznat pouhé oko, napsali na webu Autoevolution.
Většina snímků, které kamera HiRISE poslala zpět a které zveřejnila NASA a Arizonská univerzita, jež provozuje tento přístroj, je černobílá a občas v červenavém odstínu, který si všichni spojujeme se sousední planetou.
Čas od času se však zdá, že na povrchu hrají zvláštní barvy, a to díky jakémusi triku, který vědci používají. Například na tomto snímku se setkáváme s tóny šedé, modré a fialové.
Sparkly Purple Martian Ice Is Just a Trick of the Camera, Would Look Amazing If Real https://t.co/tAhFXv7rlw pic.twitter.com/sDbiwvaRWl
— Flyin18T Motorsports (@Flyin18T) March 17, 2022
Snímek ukazuje okraj něčeho, čemu se říká Milankovicův kráter, pozůstatek starého impaktu o průměru 118 km. Jedná se o silný nános sedimentu, který pokrývá vrstvu bohatou na led, ale led není zřejmý, pokud jej nezabarvíte.
Za normálních okolností by snímky RGB ukazovaly led v jasně bílé barvě a okolí v rezavě červené, ale tentokrát, aby byl led ještě viditelnější, byla použita infračervená modř, která změnila led na modrofialový a okolí na žlutošedý.
Možnost vidět marťanská místa přes různé filtry umožňuje vědcům lépe pochopit, na co se dívají, a případně plánovat budoucí mise na Rudou planetu.
Zdroj: autoevolution.com