Trendy v pohřebnictví: Jak bude vypadat běžný pohřeb v blízké budoucnosti, když běžná cesta není ekologická?

Standardní současné pohřební procesy jsou ekologickou noční můrou, tvrdí odborníci, kteří volají po zelených pohřbech. Jde o způsob, který podporuje přirozený proces rozkladu a nezanechává ekologickou stopu. Žádné balzamování, luxusní rakve ani náhrobní kameny, žádné zábory půdy pro hřbitovy, neekologické materiály na balzamování i výrobu rakví, žádná spotřeba dřeva, železa a betonu a žádná produkce CO2 při kremacích.

Jen v USA se ročně při kremacích uvolní do ovzduší asi 250 000 tun CO₂, což odpovídá spálení více než 113 milionů litrů benzínu během jízdy v autech, uvádí se na webu grist.org. Současný světový boj, jehož cílem mají být nulové emise, je tedy produkce CO2 jedním z významných argumentů pro zásadní změnu v pohřebnictví.

Metody, které jsou šetrné k životnímu prostředí, již existují. Patří mezi ně například jednoduché a prosté zabalení těla do látky bez rakví a jeho spuštění do země k rychlému rozkladu. Modernějšími a propracovanějšími způsoby jsou například lidské kompostování nebo pohřbívání v houbovém obleku. Takto byl například v roce 2019 pohřben herec Luke Perry, známý z amerického seriálu Beverly Hills. Pohřební „oblek“ je vyroben z organické bavlny a speciálně pěstovaných hub, které pomáhají detoxikovat tělesné ostatky a dodávají půdě živiny. Populární v přímořských státech je také pohřbívání ve vlnách oceánu.

Nejzajímavější a nejpoetičtější je ovšem forma nazvaná „pohřbívání stromů“. Lidské ostatky jsou uloženy do biologicky rozložitelného „lusku“ a uloženy do země. V místě uložení pak organické zbytky těla vyživují půdu i kořeny nově zasazeného stromu. Poeticky řečeno, zesnulý se převtěluje v strom.

Největší překážkou vize hřbitova plného stromů nejsou technologie, ale zákony a společenská stigmata. Smrt je totiž ve většině částí světa hluboce emocionální a rituální záležitostí a tudíž zvyky a pravidla, týkající se zacházení s mrtvými, mohou být velmi přísné.

K ekologickým metodám pohřbívání se hlásí stále více lidí. Například v roce 2018 uvedlo 54 % Američanů, že uvažuje o zeleném pohřbu a 72 % hřbitovů hlásilo po ekologických způsobech zvýšenou poptávku. Zvýšený zájem způsobuje více faktorů. Kromě touhy být šetrný k planetě i po své smrti může být dalším důvodem i šetrnost finanční. Odpadají totiž náklady na pořízení betonových základů i žulových či mramorových náhrobků.

Výhoda může být také v rovině emocionální. Kdybyste si, coby pozůstalí, měli vybrat mezi dvěmi variantami, která by vám více vyhovovala? Smutný pohled na desku z drahého kamene nebo byste se raději opřeli o kmen, v jehož míze koluje energie načerpaná z vašeho milovaného blízkého?

Jak se nakonec zdá, nejpodstatnější pro změnu pohřebních rituálů bude změna našeho myšlení. Pokud na ekologicky šetrné způsoby pohřbu přistoupíme, můžeme být prospěšní vlastní planetě nejen za života, ale i po smrti.

Zdroj: grist.org