Temná skvrna na Slunci může zničit internet. Dá se proti tomu nějak bránit?

Země je v palebné linii obrovské skvrny na Slunci, která by mohla vystřelit výbuch smrtící radiace. Vědci přísahají, že se není čeho obávat, ale jiní varují, že nejsme připraveni.

Na Slunci se objevila tmavá skvrna, která se každým dnem zvětšuje, ale podle vědců to není důvod k panice.

Skvrna na Slunci směřuje přímo k Zemi a za pouhých 24 hodin se její velikost více než zdvojnásobila.

To může být obvykle znamením, že se Slunce chystá uvolnit výbuch intenzivního záření, známý jako koronální injekce hmoty nebo sluneční bouře.

Vesmírní meteorologové z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru naštěstí uvedli, že se neočekávají žádné velké sluneční erupce a že podmínky vesmírného počasí neukazují, že by nás čekala nějaká pozoruhodná nebo nebezpečná aktivita.

Dotyčná sluneční skvrna AR3038 je nově vytvořená. Stejně jako mnoho jiných slunečních skvrn by mohla na povrchu Slunce pouze zaniknout a zaniknout, aniž by došlo k uvolnění jakéhokoli záření, které by ohrozilo Zemi.

Mohla by však také způsobit sluneční bouři. Jedná se o mohutné výrony energie uvolněné Sluncem, které vystřelují elektromagnetické vlny směrem k Zemi rychlostí milionů kilometrů za hodinu.

Sluneční bouře druhého stupně může na několik minut narušit vysílání rádia a GPS, zatímco sluneční bouře „páté kategorie“, která může vyřadit z provozu internet, se vyskytuje pouze jednou nebo dvakrát za jedenáct let, ačkoli k zasažení Země dochází jen zřídka.

Zdroj: dailystar.co.uk