Teleskopy Webb a Hubble se spojily a vytvořily barevnější pohled na vesmír. Nejmodřejší galaxie jsou relativně blízko, červenější galaxie jsou vzdálenější

Vesmírný teleskop Jamese Webba a Hubbleův vesmírný teleskop NASA se spojily při studiu rozsáhlé kupy galaxií známé jako MACS0416. Výsledný snímek kombinuje viditelné a infračervené světlo a vytváří jeden z nejkomplexnějších pohledů na vesmír, jaký byl kdy pořízen. MACS0416 se nachází asi 4,3 miliardy světelných let od Země a tvoří ji dvojice srážejících se kup galaxií, které se nakonec spojí v ještě větší kupu.

Snímek odhaluje množství detailů, které je možné získat pouze spojením výkonu obou vesmírných dalekohledů.

Pro vytvoření obrazu byly obecně nejkratší vlnové délky světla zbarveny modře, nejdelší vlnové délky červeně a střední vlnové délky zeleně. Široký rozsah vlnových délek, od 0,4 do 5 mikrometrů, poskytuje obzvláště živou krajinu galaxií.

Tyto barvy napovídají o vzdálenostech galaxií: Nejmodřejší galaxie jsou relativně blízko a často vykazují intenzivní tvorbu hvězd, jak nejlépe zjistil Hubble, zatímco červenější galaxie bývají vzdálenější, jak zjistil Webb. Některé galaxie se také jeví velmi červené, protože obsahují velké množství kosmického prachu, který má tendenci pohlcovat modřejší barvy hvězdného světla, uvádí portál Phys.

zdroj: Phys