Technologie tekutých oken šetří mnoho energie na vytápění, chlazení a osvětlení

Existují již „chytrá“ okna, která lze elektronicky přepínat mezi propouštěním a blokováním slunečního světla. Nové vícevrstvé okno však lze nastavit na několik energeticky úsporných režimů filtrování světla. U současných fotochromatických oken mohou uživatelé ovlivnit, kolik slunečního světla projde oknem do místnosti. Ve většině případů sklo částečně blokuje viditelné spektrum slunečního světla, čímž zabraňuje přílišnému prosvětlení místnosti, a infračervené spektrum, čímž zabraňuje přílišnému zahřátí místnosti.

Během horkých letních dnů však lidé mohou chtít jas viditelného světla, ale zároveň zabránit pronikání tepla z infračerveného světla. Tým vědců z Torontské univerzity pod vedením profesora Bena Hattona proto vyvinul nové „tekuté okno“. Výzkumníci se inspirovali měnící se barvou kůže chobotnic a sépií. Tito živočichové jsou schopni přesouvat pigmenty v buňkách pod kůží a měnit je mezi průhledným a neprůhledným stavem. V loňském roce vědci představili tónovatelné okno, které se touto schopností inspirovalo.

Prototyp kapalinového okna tuto koncepci dále rozvíjí tím, že obsahuje několik na sebe naskládaných desek z průhledného plastu, z nichž každá je opatřena sítí milimetrových mikrokanálků. Čerpáním kapalin obsahujících různé pigmenty (nebo jiné molekuly) do kanálků v každém listu nebo z nich lze volit různé kombinace optických vlastností okna jako celku. Například čerpáním pigmentu blokujícího viditelné světlo z jednoho listu a čerpáním pigmentu blokujícího infračervené světlo do druhého listu lze okno nakonfigurovat tak, aby propouštělo viditelné světlo a zároveň blokovalo infračervené světlo.

Kromě toho se přečerpáním pigmentu rozptylujícího světlo do jiné fólie nebo z jiné fólie upraví měkkost/ostrost viditelného slunečního světla v místnosti. Na základě počítačových modelů založených na výkonnosti prototypů výzkumníci odhadují, že i kdyby se kapalná okna používala pouze k modulaci propustnosti infračerveného světla, budova by ročně spotřebovala přibližně o 25 % méně energie na vytápění, chlazení a osvětlení. Pokud by se okna používala také k modulaci viditelného světla, zvýšil by se tento podíl na přibližně 50 %.

Zdroj: newatlas.com, PNAS