Technologičtí giganti spoluvytváří pravidla pro využití umělé inteligence v boji

Pentagon a Rada pro obranné inovace, jejímiž členy jsou zástupci společností Google, Microsoft a Facebook, chválí sílu vojenské umělé inteligence, ale varují před nechtěnými škodami nebo konflikty, uvádí server wired.

Pentagon uvádí, že umělá inteligence pomůže americké armádě stát se ještě mocnější. Poradní skupina, v níž zasedají vedoucí pracovníci společností Google, Microsoft a Facebook ve čtvrtek navrhla etická pravidla, která mají zabránit tomu, aby se vojenská umělá inteligence vymkla kontrole.

S těmito pravidly přišla Rada pro obranné inovace, která byla vytvořena za Obamovy administrativy, aby Pentagonu pomohla využít odborné znalosti technologického průmyslu, a které předsedá Eric Schmidt, bývalý generální ředitel a předseda představenstva společnosti Google. V loňském roce ministerstvo požádalo tuto skupinu o vypracování etických zásad pro své projekty v oblasti umělé inteligence. Ve čtvrtek skupina zveřejnila soubor navrhovaných zásad ve zprávě, jež chválí sílu vojenské umělé inteligence a zároveň varuje před nezamýšlenými škodami nebo konflikty.

Pentagon prohlásil UI za národní prioritu a chce rychlé rozšíření vojenského využití UI všude od bojiště až po zázemí. V aktualizované Národní obranné strategii, zveřejněné v loňském roce, se uvádí, že UI je nutná k tomu, abychom si udrželi náskok před soupeři opírajícími se o nové technologie a konkurujícími síle USA, jako jsou Čína a Rusko. Nové Společné centrum pro umělou inteligenci má za cíl urychlit projekty postavené na komerčních technologiích umělé inteligence a rozšířit tak strategii vyzkoušenou v rámci projektu Maven, v jehož rámci byla společnost Google a další subjekty zapojeny do aplikace strojového učení na záběry z pozorovacích dronů.

Zpráva Rady pro obranné inovace uvádí pět etických zásad, kterými by se podle ní měly takové projekty řídit.

Zbývající zásady uvádějí, že by ministerstvo mělo přijmout opatření, aby se zabránilo předpojatosti systémů UI, která by mohla neúmyslně poškodit lidi, a že UI by měla být schopna odhalit neúmyslné poškození a automaticky se v případě jeho vzniku odpojit nebo umožnit deaktivaci člověkem.

Zdroj: wired.com