Taxík na vodík uletěl přes 800 km. Slibuje revoluci v dopravě a ekologii
Společnost Joby Aviation dosáhla významného milníku v oblasti letecké dopravy. Její prototyp elektrického VTOL (Vertical Take-Off and Landing) letounu na kapalný vodík úspěšně absolvoval zkušební let na vzdálenost 842 kilometrů, vypouštějící pouze vodní páru. Tento průlom představuje ekologičtější alternativu k tradičním proudovým letadlům na plyn pro regionální dopravu na střední vzdálenosti, píše portál Popular Science.
Technologický průlom
Pro nový zkušební let vybavila společnost Joby svůj předprodukční prototyp bateriového letadla nádrží na kapalný vodík a palivovým systémem. Výsledkem byl let nad kalifornským městem Marina, během kterého letoun nevytvořil žádné emise. Po přistání měl letoun ještě 10 % zbývajícího vodíkového paliva, což dokazuje efektivitu této technologie.
Budoucnost vodíkového pohonu
Vodíkový pohon by mohl nejen snížit emise CO2, ale také prodloužit dolet elektrických VTOL letadel, což by umožnilo cestování na střední vzdálenosti mezi městy. Joby si představuje budoucnost, kde by jejich vodíkové VTOL letouny mohly přepravovat cestující mezi městy jako Baltimore a Boston nebo Nashville a New Orleans v USA. Tento pokrok by mohl využívat stejnou infrastrukturu jako současné elektrické modely.
Ekologické výhody a výzvy
Vodíkový pohon je považován za potenciální klíč k udržitelnější letecké dopravě. Vzniklá energie z vodíkových palivových článků pohání motor a roztáčí vrtule, přičemž během letu nevznikají žádné čisté emise. Avšak výroba vodíkové energie je stále dražší než elektrické nebo fosilní alternativy a většina vodíku se vyrábí za použití zemního plynu, což je významný zdroj emisí CO2.
Zdroj: Popular Science