Studie o Zemi odhalila, že kolem jádra planety by se mohla nacházet struktura, která by mohla být vyšší než Mount Everest

Vědci tvrdí, že u zemského jádra se nachází masivní struktura, která je v některých částech větší než Mount Everest. Vědcům k tomuto objevu pomohlo mapování jádra ve vysokém rozlišení, jak píše web indy100.

Studie zjistila, že tenká, ale hustá vrstva se nachází v hloubce přibližně 2 900 kilometrů pod povrchem na hranici jádra a pláště, kde se horniny setkávají s roztaveným vnějším jádrem planety. Ve studii je citována geoložka Samantha Hansenová z Alabamské univerzity: “Seismické výzkumy, jako je ten náš, umožňují zobrazit vnitřní strukturu naší planety v nejvyšším rozlišení a my zjišťujeme, že tato struktura je mnohem složitější, než se dříve myslelo.”

Výzkum poskytuje důležité souvislosti mezi mělkou a hlubokou strukturou Země a celkovými procesy, které řídí naši planetu. Tým prováděl výzkum z 15 různých stanic v Antarktidě pomocí seismických vln vytvořených zemětřesením, aby vytvořil mapu toho, jak vypadá vnitřek planety.

Tým identifikoval neočekávanou energii během několika sekund po odrazu hraniční vlny ze seismických dat. Zjištění ukazují, že ačkoli je vrstva velmi tenká, rozprostírá se na mnoho a mnoho kilometrů a byla nazvána zónou s velmi nízkou rychlostí (ULVZ) kvůli silnému snížení rychlosti vln. Tloušťka materiálu se pohybuje od několika kilometrů až po několik desítek kilometrů. To naznačuje, že na jádře vidíme hory, které jsou v některých místech až pětkrát vyšší než Mount Everest.

Tyto podzemní hory by mohly hrát významnou roli v tom, jak teplo uniká ze zemského jádra a pohání magnetická pole a sopečné erupce. Studie týmu naznačuje, že by tato vrstva mohla obklopovat celé jádro, ale bude třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, zda tomu tak skutečně je.

Zdroj: redakce, indy100.