Starověké chromozomy z mamuta srstnatého byly objeveny v 52 000 let staré mrazem vysušené kůži
52 000 let stará mrtvola mamuta srstnatého byla tak dobře zachovalá, že vědci byli schopni určit 3D strukturu genetického kódu tohoto prehistorického tvora, jak ukazuje první studie svého druhu. Nový průlom je významným krokem na cestě k získání kompletního genomu mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius), což je vzhledem k degradované povaze starověké DNA náročné. Díky kompletně osekvenovanému genomu budou vědci možná konečně schopni identifikovat každou jednotlivou mutaci DNA, která odlišuje moderní slony od jejich příbuzných mamutů srstnatých.
„Dosud jsme mohli číst pouze malé fragmenty starobylé DNA,“ uvedl pro portál Live Science spoluautor Juan Antonio Rodríguez, odborný asistent hologenomiky na Kodaňské univerzitě v Dánsku. „Tyto fragmenty tvořily asi 100 písmen DNA, ale nevěděli jsme, jaké mají v mamutím genomu pořadí. Je to jako oddělené stránky knihy, ale bez čísla stránky.“
Mamut zemřel a zmrzl způsobem, který vykrystalizoval nejen jeho mrtvolu, ale také jeho buňky a chromozomy, které zůstaly neporušené po dobu 52 000 let. Podle studie to naznačuje, že mamut prošel jednak sušením mrazem, dehydratací při nízkých teplotách, a jednak procesem zvaným skelný přechod, kdy se za chladných podmínek mohou některé suché materiály, včetně skla a zřejmě i tkání mamuta srstnatého, stát extrémně viskózními. Tento proces zpomaluje degradaci a zachovává jejich strukturu ve „sklovitém“ stavu.
zdroj: studie, Live Science