Společnost AstroForge si slibuje zbohatnout díky těžbě kovů z asteroidů

Nový startup plánuje v letošním roce uskutečnit ne jednu, ale hned dvě vesmírné mise, což by mohlo být v historii vesmírného průmyslu přelomové. Možná to nezní jako velká událost, ale společnost se chce vydat do vesmíru, aby našla a využila minerály z asteroidů a dalších objektů v hlubokém vesmíru.

Vzhledem k potenciálně nekonečné hodnotě cenných materiálů v hlubokém vesmíru doufá startup AstroForge, že se mu těžba z asteroidů vyplatí. V případě úspěchu by to mohlo přinést velmi slušné zisky.

Předpokládá se, že asteroidy obsahují různé vzácné minerály, včetně kovů, jako je železo, nikl a kobalt, a vzácnějších prvků, jako je platina a zlato. Mohou obsahovat také vodu a další těkavé látky, které by mohly být užitečné pro budoucí průzkum vesmíru a osídlení.

Je však třeba poznamenat, že přesné složení asteroidů se může značně lišit, a k určení konkrétních minerálů, které se na jednotlivých asteroidech mohou nacházet, je zapotřebí dalšího výzkumu. Ale vzhledem k tomu, že je tam tolik potenciálně cenných surovin, každá společnost, která se odváží pokusit se o těžbu, dostane za svou práci značné dividendy.

AstroForge údajně připravovala demonstrační misi na letošní rok. Kromě toho, že AstroForge oznámila druhou cestu plánovanou na konec roku, která vyšle firmu k cílovému asteroidu za účelem pozorování, poskytla o této misi více informací.

Druhá mise vyšle společnost do hlubin vesmíru, aby získala informace o povrchu asteroidu, který chce společnost vytěžit ještě v tomto desetiletí.

„Musíme najít nějaký způsob, jak dostat regolit z asteroidu a zpracovat ho v naší rafinérii, a věříme, že jsme to pro náš cílový asteroid vyřešili,“ řekl generální ředitel Matt Gialich.

Uvedl, že při identifikaci nejpotenciálnějších asteroidů k využití korporace spolupracuje s akademickými poradci, NASA a neziskovou organizací Planetary Science Institute. Kromě toho firma a Colorado School of Mines nedávno zveřejnily článek, v němž hodnotí obsah kovů v asteroidech, které by mohly být vytěženy, prodávány jako komodity na Zemi nebo využity ve vesmíru.

Druhá cesta bude zahrnovat studium povrchu cílového asteroidu pomocí fotografií s vysokým rozlišením, prozradil Gialich. Uvádí, že zbývá prozkoumat textury povrchu asteroidů bohatých na kovy. Kromě toho, že asteroid je blíže k Zemi než například balvan v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, o něm odmítl prozradit cokoli dalšího.

„Pásy asteroidů, které jsou daleko, by nám zabraly tak čtrnáct let okružních cest,“ řekl Gialich. „Je to něco, co je mnohem vhodnější pro výzkum a průzkum. To pro nás není životaschopný obchodní případ,“ dodal.

Společnost Intuitive Machines se sídlem v Houstonu se místo toho vydá na oběžnou dráhu Měsíce a poté bude pokračovat do hlubokého vesmíru. Kosmická loď společnosti AstroForge, opět poháněná společností OrbAstro, se vydá na kratší 11měsíční cestu k zamýšlenému asteroidu.

Zdroj: Interesting Engineering