Sopečná kometa o velikosti Prahy prudce explodovala a řítí se ke Slunci. Příští rok se přiblíží k Zemi a bude viditelná pouhým okem

Obrovská sopečná kometa o velikosti Prahy podruhé během čtyř měsíců prudce explodovala a řítí se ke Slunci.

Kometa, pojmenovaná 12P/Pons-Brooks, je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Má pevné jádro o odhadovaném průměru 30 km a je vyplněna směsí ledu, prachu a plynu – směsi se říká kryomagma. Jádro je obklopeno mlhavým oblakem plynu zvaným koma, který uniká z nitra komety.

Když sluneční záření zahřeje vnitřek komety, tlak se zvýší a kometa prudce exploduje a vystřelí své mrazivé vnitřnosti do vesmíru velkými trhlinami v plášti jádra.

Podle Britské astronomické asociace (BAA), která kometu pozorně sleduje, zaznamenali astronomové 5. října velký výbuch komety 12P poté, co se kometa stala několikrát jasnější díky dodatečnému světlu odrážejícímu se od její rozšířené komy. Koma je plynný obal obklopující jádro komety.

Během několika následujících dní se koma komety dále rozšířila a vytvořily se její „zvláštní rohy“. Neobvyklý tvar komy komety je pravděpodobně způsoben nepravidelností tvaru jádra komety 12P, uvedl Live Science.

Kometa 12P se v současné době řítí směrem k vnitřní sluneční soustavě. Kometa 12P dosáhne nejbližšího bodu k Zemi 21. dubna 2024, kdy může být viditelná pouhým okem, než „odejde“ zpět k vnější sluneční soustavě. Zpět se vrátí až v roce 2095.

Vzhledem k tomu, že 12P pokračuje v běhu ke Slunci, je vysoce pravděpodobné, že budeme svědky ještě několika velkých erupcí. Je možné, že tyto erupce budou ještě větší než ta poslední, protože kometa nasaje více slunečního záření.

zdroj: Live Science