Sloni si dávají jména stejně jako lidé, ukazuje nová studie
Vědci z Coloradské státní univerzity volali slony jejich jmény a sloni jim odpovídali. Podle nové studie zveřejněné v časopise Nature Ecology and Evolution se divocí afričtí sloni navzájem oslovují jmény, což je u nelidských zvířat vzácná schopnost.
Výzkumníci z CSU, organizace Save the Elephants a ElephantVoices použili strojové učení, aby potvrdili, že volání slonů obsahuje složku podobnou jménu, která identifikuje zamýšleného příjemce, což předpokládali na základě pozorování. Když si výzkumníci přehráli nahrané hovory, sloni na volání, která byla určena právě jim, reagovali kladně tím, že zavolali zpět nebo se přiblížili k mluvčímu. Na volání určená jiným slonům reagovali méně.
„Delfíni a papoušci se navzájem oslovují ‚jménem‘ napodobováním charakteristického volání adresáta,“ uvedl hlavní autor Michael Pardo.
„Naše data naopak naznačují, že sloni při vzájemném oslovování nespoléhají na napodobování volání příjemce, což se více podobá způsobu, jakým fungují lidská jména.“
Sloni jsou vysoce inteligentní a společenští tvorové se složitými komunikačními schopnostmi. Zdá se, že mají velmi citlivou mysl s vlastním autonomním pohledem, který se podřizuje pouze opatrné a respektující interakci.
Sloni dokáží rozlišovat mezi lidskými jazyky a sdělovat tyto rozdíly jiným slonům, kteří nemají přímou zkušenost, což naznačuje, že používají posunutou referenci. Vykazují také chování, jako je rychlé noční cestování v nebezpečných oblastech, přičemž mláďata nechávají s ošetřovateli.
Někteří vědci sice pochybují, že sloni používají sémantiku založenou na syntaxi, ale dokud se vážně nepokusíme dekódovat jejich možná gramatická pravidla, nemůžeme hypotézu, že používají jazyk, definitivně zamítnout. Nové techniky strojového učení by mohly přinést průlom v identifikaci skrytých vzorců v jejich komunikaci.
Sloni mohou rozpoznávat zobecněné sociální normy, o čemž svědčí to, že mladí samci po příchodu starších samců náhle přestávají útočit na nosorožce, místo aby toto chování postupně omezovali. Dobří matriarchové zase udržují stádo v klidu díky zdravému úsudku a fungují jako kognitivní lešení.
Sloni a lidé se evolučně rozešli před desítkami milionů let, ale oba druhy jsou sociálně složité a vysoce komunikativní. Sloni fungují v rámci rodinných jednotek, sociálních skupin a větší klanové struktury podobně jako lidé, kteří udržují složité sociální sítě.

Podobné potřeby pravděpodobně vedly k vývoji libovolného hlasového označování – pojmenovávání ostatních jedinců abstraktními zvuky – u obou druhů, navrhli vědci.
„Pravděpodobně se jedná o podobný případ, kdy na nás působí podobné tlaky, z velké části způsobené složitými sociálními interakcemi,“ uvedl spoluautor George Wittemyer. „To je jedna ze vzrušujících věcí na této studii, dává nám určitý vhled do možných faktorů, proč se u nás tyto schopnosti vyvinuly.“
Sloni jsou upovídaní, kromě očního kontaktu, dotyků, pohybů chobotu/uší a nízkofrekvenční vokalizace spolu komunikují i hlasově. Jejich volání sděluje mnoho informací, včetně identity volajícího, jeho věku, pohlaví, emočního stavu a kontextu chování.
Zdroj: Phys.org