Salvador legalizoval bitcoiny, ale občané jsou skeptičtí, protože nevědí, co to je

Salvadorská vláda uznala bitcoin jako zákonné platidlo, ale co si o tom myslí občané? Průzkum provedený v zemi mezi 1. a 4. červencem na vzorku 1233 lidí ukázal, že plán předložený prezidentem Nayibem Bukelem vítá pouze 20 % z nich.

Obecně tedy převládá skepse: podle průzkumu 54 % lidí považuje nový plán za „nesprávný“, zatímco 24 % by ho považovalo za „částečně správný“. Zhruba polovina respondentů, 46 %, naopak uvedla, že bitcoin vůbec nezná, a 65 % z nich není myšlence placení digitální měnou nakloněno.
Průzkum provedla společnost Disruptiva, která je spojena s Univerzitou Francisca Gavidia. Oscar Picardo, vedoucí oddělení vědy, technologií a inovací společnosti Disruptiva, označil Bukeleho plán za „riskantní sázku na digitální transformaci“.

Země schválila zákon loni 9. června a jeho vstup v platnost je naplánován na 7. září příštího roku: od tohoto data bude bitcoin v Salvadoru oficiální měnou paralelní k dolaru. V minulých týdnech prezident Bukele také představil digitální peněženku Chivo, kterou budou moci občané využívat ke správě vkladů a plateb v kryptoměnách: peněženka nebude povinná, jedná se pouze o možnost, kterou stát zpřístupní. Na podporu jejího přijetí však bude pro všechny, kdo si aplikaci stáhnou, připraven dárek v hodnotě 30 dolarů BTC.

Prezident Bukele podpořil přijetí bitcoinu a představil tuto kryptoměnu jako prostředek k usnadnění převodu peněz od občanů žijících v zahraničí a také jako opatření ke snížení závislosti na americkém dolaru, který je národní měnou od roku 2001. To vše za situace, kdy v zemi nemá přibližně 70 % obyvatel přístup k bankovním účtům nebo finančním službám.