Rusko vs. Německo. Násilné převzetí moci by se mohlo odehrát ve vesmíru

Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce znovu spustit teleskop, který Německo odstavilo kvůli invazi na Ukrajinu, píše server Space. Odborník varuje, že to může být nebezpečné.

Dalekohled Spectrum-Roentgen-Gamma, který v roce 2019 vynesla raketa Proton, je pravděpodobně nejdůležitější vesmírnou misí, kterou Rusko provozuje od rozpadu Sovětského svazu. Sonda Spektr-RG, která váží 1,2 tuny a nachází se na oběžné dráze kolem hala ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometrů od Země, je pokročilá rentgenová observatoř určená k detekci a mapování kup galaxií a supermasivních černých děr.

Ruská vesmírná společnost Roskosmos spolupracuje s německou vesmírnou agenturou DLR na realizaci mise. Podle plánu mělo Rusko postavit sondu Spektr-RG a vynést ji na oběžnou dráhu, zatímco německý Ústav Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku měl navrhnout a postavit hlavní přístroj na palubě, nazvaný eROSITA. Ten provedl první pozorování na konci roku 2019 a měl provádět výzkum po dobu sedmi let.

Vše ukončila invaze na Ukrajinu

Vše šlo dobře až do nevyprovokované invaze Ruska na Ukrajinu na začátku tohoto roku. V reakci na tuto agresi Německo zastavilo spolupráci s Ruskem na výstavbě dalekohledu Spektr-RG. Během této doby dokončil teleskop eROSITA čtyři z osmi průzkumů celé oblohy a byl uvedena do nouzového režimu, jak píše server DW.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmosu, však prohlásil, že nyní nastal čas projekt eROSITA znovu obnovit. Během vysílání ruského televizního programu řekl:

„Dal jsem příkaz k zahájení prací na obnovení provozu německého dalekohledu v systému Spektr-RG tak, aby spolupracoval s ruským dalekohledem. Navzdory požadavku Německa, aby byl jeden ze dvou teleskopů ve Spektru-RG odstaven, ruští odborníci trvají na pokračování jeho provozu. Roskosmos přijme příslušná rozhodnutí v blízké budoucnosti. Oni nemají morální právo zastavit výzkum prováděný ve prospěch lidstva jen proto, že jejich profašistické názory jsou blízké názorům našich nepřátel.“

Rusové mohou poškodit teleskop

Vědecký ředitel projektu Spekr-RG uvedl, že pokusy o opětovné spuštění teleskopu bez spolupráce s Německem by mohly poškodit samotné zařízení. „K opětovnému spuštění může dojít pouze se souhlasem Německa, jinak by teleskopu hrozilo selhání,“ uvedl ruský astrofyzik Rašid Sunijev.

Němečtí představitelé rovněž uvedli, že opětovné spuštění vědeckého přístroje bez jejich spolupráce by mohlo teleskop poškodit. Spectr-RG měl pozvednout ruské vědce do čela rentgenové astronomie, ale nyní bude pravděpodobně sloužit jen jako další varování před spoluprací s Putinovými lidmi.

Zdroj: space.com, dw.com