Rusko poskytne Bělorusku jaderné střely Iskander-M. Týká se to i Česka! Co jsou zač?

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko poskytne Bělorusku jaderné balistické raketové systémy krátkého doletu Iskander-M, informoval web The Drive.

Na sobotním setkání v Petrohradu Putin oznámil přesun po boku běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se s Moskvou sblížil poté, co pomohla potlačit domácí nepokoje kvůli jeho desítky let trvající kontrole nad zemí. Podle zprávy agentury Reuters požádal Lukašenko o „symetrickou odpověď“ na údajné jaderné lety letadel NATO poblíž běloruských hranic. 

Putin také připomněl možnost modernizace Su-25 Frogfoots běloruského letectva na nesení jaderných zbraní. Bylo to zajímavé prohlášení, protože by se dalo tvrdit, že běloruské MiGy-29 by byly pro takovou roli lepší volbou. Na základě prohlášení žádného z vůdců není jasné, jak přesně bude tento přesun nebo kontrola velení nad těmito zbraněmi a jejich potenciálními jadernými hlavicemi fungovat.

Bělorusko, po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, zdědilo 81 sovětských silničních mobilních mezikontinentálních balistických střel (ICBM) SS-25 „Sickle“ a neznámý počet taktických jaderných zbraní, podle přehledu Iniciativy pro jadernou hrozbu. Do května 1993 vrátila Rusku taktické jaderné zbraně, do listopadu 1996 hlavice ICBM a jinak nebyla státem s jadernými zbraněmi.

Rusko a Bělorusko jsou čím dál tím více k nerozeznání od doby, kdy byly ruské jednotky a vybavení rozmístěny v bývalé sovětské republice před jejich invazí na Ukrajinu. Ruské síly pak použily Bělorusko k invazi na Ukrajinu a k raketovým útokům na zemi. Zejména na začátku invaze panovaly obavy, že by se Bělorusko mohlo přímo zapojit do konfliktu, což by mohlo spustit další hrot invaze do severozápadní části Ukrajiny. To je stále možnost, zejména s ohledem na zprávy, že Rusko by mohlo zemi vyzbrojit jadernými zbraněmi. Za zmínku také stojí, že ruské rakety Iskander byly součástí měsíce trvajícího nahromadění války na Ukrajině a byly v Bělorusku minimálně od ledna a byly odtud odpáleny na Ukrajinu.

S ohledem na tuto skutečnost je zcela možné, že „běloruské“ rakety by mohly být ruskými jednotkami, případně vybavené i ruskými jadernými hlavicemi, namířeny přes hranice NATO do sousedního Polska, Litvy a Lotyšska a dále do Estonska, Maďarska, Slovinska a České republiky.

Putin rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku by dále eskalovalo již tak vysoké napětí v Baltském moři. Litva 20. června zablokovala Rusku použití železniční linky k přepravě zboží do vojenské exklávy Kaliningrad v rámci probíhajících sankcí v rámci odvety za válku na Ukrajině. Na sobotní schůzce Lukašenko řekl, že rozhodnutí Litvy se rovnalo „vyhlášení války“. 

Balistická střela krátkého dosahu 9K720 Iskander-M (SRBM), známá NATO jako SS-26 „Stone“, zaznamenala rozsáhlé použití ve válce Ruska s Ukrajinou. Každé odpalovací vozidlo může nést dvě rakety s oficiálním dosahem 470 km, i když by potenciálně mohly letět ještě dále.  Střela 9M723 může nést až 680 kg užitečného zatížení včetně vysoce výbušné kazetové munice, paliva-vzduch, ničení bunkrů a volitelných jaderných hlavic. Použití na Ukrajině následně odhalilo, že rakety používají  penetrační pomůcky (PENAID) ve formě návnady podobných minometům používané ke zmatení nepřátelských radarů a záchytných střel. Rusko také použilo rakety ve své válce s Gruzií a v Sýrii v roce 2008. Arménie, jediný exportní zákazník a jediný provozovatel exportní verze Iskander-E, je použila ve válce v Náhorním Karabachu v roce 2020. 

Zdroj: thedrive.com