Ruské ovládnutí největší evropské jaderné elektrárny může být příčinou větší katastrofy, než byl Černobyl

Rusko se zmocnilo Záporožské elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny, největší jaderné elektrárny v Evropě. Jeho ostřelování zařízení způsobilo požár v okrajové budově a vyvolalo zuřivé reakce světových lídrů, uvádí se na serveru Fortune.

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že „bezohledné akce ruského prezidenta Vladimira Putina mohou nyní přímo ohrozit bezpečnost celé Evropy“. Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že útoky jsou „nepřijatelné“ a „musí okamžitě přestat“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z bezprecedentního „jaderného terorismu“.

Útok přišel v pátek brzy ráno. Původní zprávy o požáru byly nejasné, pokud jde o jeho umístění, ale ukrajinské záchranné služby v 6:20 místního času uvedly, že se nacházel ve „výcvikové budově“ elektrárny a byl uhašen. Již dříve informovaly, že Rusové jim bránili v hašení požáru, který zuřil asi čtyři hodiny. Boje v okolí elektrárny byly údajně zastaveny a veškerý provozní personál je stále ukrajinský. Většina ze šesti záporožských reaktorů je nyní ochlazována a jeden zůstává v provozu na 60 % výkonu.

„Areál záporožské jaderné elektrárny byl obsazen vojenskými silami Ruské federace,“ uvedl ukrajinský jaderný dozor v prohlášení. Personál, dle jeho slov, pokračuje v práci na svých pracovištích a provozní personál monitoruje stav energetických bloků a zajišťuje jejich provoz v souladu s požadavky technologických postupů pro bezpečný provoz. Provádějí se také pochůzky za účelem zjištění případných škod na staveništi. „Změny v radiační situaci nebyly zaznamenány,“ dodal Státní úřad jaderného dozoru Ukrajiny.

Ačkoli poškození ochranných obalů kolem reaktorů vzbuzuje obavy, tyto konstrukce by měly vydržely i pád letadla. Největší obavy nyní panují z toho, že by například katastrofální výpadek proudu mohl narušit činnost chladicích systémů elektrárny.

Ukrajinský regulátor se vyjádřil přímo k tomu, co by ztráta schopnosti chlazení znamenala a uvedl, že by to „vedlo k významným únikům radioaktivity do životního prostředí“, které by mohly „překonat všechny předchozí havárie v jaderných elektrárnách, včetně havárie v Černobylu a havárie v jaderné japonské elektrárně ve Fukušimě“.

To však není jediná obava. V areálu záporožské elektrárny se nachází také sklad vyhořelého jaderného paliva, který v případě poškození „rovněž povede k úniku radioaktivity“, uvedla agentura. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla své středisko pro mimořádné události a nouzové situace do „plného režimu reakce“ a americké ministerstvo energetiky aktivovalo svůj tým pro reakci na jaderné události.

Před týdnem obsadily ruské jednotky Černobyl, který v roce 1986 postihla dosud nejhorší jaderná katastrofa na světě. Nyní byly zaznamenány určité nárůsty radiace, které byly pravděpodobně způsobeny tím, že radioaktivní půdu v místě katastrofy rozhrnula vojenská vozidla.

Na páteční ranní tiskové konferenci šéf MAAE, Rafael Mariano Grossi, uvedl, že požádal ukrajinskou a ruskou stranu o osobní návštěvu Černobylu za účelem jednání kolem jaderné bezpečnosti na Ukrajině. Žádná ze stran zatím nedala souhlas.

Grossi uvedl, že situace je bezprecedentní, a přestože by jeho agentura za normálních okolností jednala s předsednickou zemí, MAAE musí „něco udělat s tím, co se děje, a nejen tweetovat. „Situace, týkající se jaderné bezpečnosti na Ukrajině je velmi obtížně udržitelná. To, co se stalo včera večer, je toho důkazem,“ řekl. „Neměli bychom čekat, až dojde k něčemu nevratnému a teprve potom to řešit.“

Zdroj: fortune.com