Robotická ruka má úchop jako gekon

Lidské ruce jsou v manipulaci s věcmi perfektní, ale to samé nemusí nutně platit o kovové robotické ruce, která by mohla mít problém zvednout nějaký předmět. Pokud by něco křehkého sevřela příliš silně, mohla by to zničit. Pokud však předmět nechytí dostatečně silně, mohla by ho upustit. Stanfordští inženýři doufají, že tento problém vyřeší nová robotická ruka zahrnující polštářky prstů, které dokáží učinit úchop jako gekon. O projektu farmHand píše web Fresh Plaza.

Projekt se zrodil v Laboratoři biomimetiky a obratné manipulace stanfordského profesora inženýrství Marka Cutkoskyho, která se již zhruba 30 let zaměřuje na vytváření robotů inspirovaných biologickými metodami. Mezi její nejznámější vynálezy patří lepkaví roboti podobní gekonům, kteří šplhají po stěnách a chytají se vesmírného smetí. V tomto případě však slovo lepivý není stejný druh lepivosti jako v případě lepící pásky, která zanechává lepkavé stopy. Když Cutkosky říká lepivý, má na mysli sušší, gumovější druh lepivosti, který využívá přitažlivosti mezi malými molekulami.

Místo toho, aby byla tato robotická ruka celá kovová, má polopřilnavé konečky prstů a povrch každé prstní plochy je tvořen vrstvou lepidla, kterou zespodu podporuje struktura podobná gumové kosti. Představte si, že s takovýma rukama by zařízení jednoho dne mohlo vykonávat složitější úkoly, jako je sběr a manipulace s rajčaty.

Lepidlo, které jeho laboratoř vyrobila a které vypadá jako proužek plastu, je zjednodušenou napodobeninou toho, co dokážou skutečné prsty gekonů. Na rozdíl od lepicí pásky se tohle umělé lepidlo přilepí na povrch pouze tehdy, když za něj určitým způsobem zatáhnete – jinak odpadne.

Aby tým dosáhl svých výsledků, musel se zamyslet nad tím, jak navrhnout strukturu a ovládání této ruky tak, aby lepidlo vždy fungovalo tak, jak potřebuje, a neztratilo přilnavost. A pro správné uchopení předmětu musel tým zajistit, aby všechna lepidla na jednotlivých prstech působila a udržovala stejný typ síly, jinak by mohl předmět, který se snaží uchopit, vyklouznout.

Jedním z důležitých prvků, díky nimž je farmHand účinný při uchopování a držení řady různých předmětů, je centimetr silná podložka, která se nachází mezi lepidlem a prstní kostí robota. Když na lepidlo působí síla, všechny tyto nosníky se začnou prohýbat k sobě. Tato konstrukce umožňuje rozložení síly na všechny prsty, takže v průměru je tlak, který každý jednotlivý prst vyvíjí na předmět, stejný.

Prsty robota jsou také vybaveny snímači pohybu, které dokáží přibližně změřit, kde se prsty v prostoru nacházejí. Pomáhají tak ruku polohovat. Robotická ruka využívá zpětnou vazbu ze síly, která přichází z motorů, přes šlachy a do prstů, aby přibližně určila, jak tvrdý nebo měkký předmět obecně je a jakou správnou zónu síly na něj použít.

Experti doufají, že do příští generace robotické ruky budou integrovány další senzory, možná i senzory, které budou schopny měřit dotyk.

Zdroj: Freshplaza.com