Robot podobný víle létá silou větru a je řízen světlem
Úbytek opylovačů, jako jsou včely, je velkou výzvou pro celosvětovou biologickou rozmanitost a má dopad na lidstvo, protože způsobuje problémy v produkci potravin. Mohla by být tato umělá víla využita při opylování?
Vývoj polymerů reagujících na podněty přinesl bohaté možnosti související s materiály pro generaci bezdrátově ovládaných robotů s měkkým tělem příští generace, jak uvádí server univerzity. Inženýři již nějakou dobu vědí, jak tyto materiály využít k výrobě malých robotů, kteří mohou chodit, plavat a skákat. Zatím se však nikomu nepodařilo vyrobit je tak, aby létali.
Vědci ze skupiny Light Robots na univerzitě v Tampere ve Finsku nyní zkoumají, jak z chytrého materiálu udělat létající roboty. Vědečtí pracovníci Hao Zeng a Jianfeng Yang přišli s novým projektem nazvaným FAIRY a vyvinuli robota sestaveného z polymerů, který létá pomocí větru a je ovládán světlem.
Umělá víla je ovládána světlem
Umělá víla díky své vysoké pórovitosti (0,95) a lehké struktuře (1,2 mg) se může snadno vznášet ve vzduchu řízeném větrem. Navíc stabilní oddělené vírové prstence umožňují cestování na dlouhé vzdálenosti.
„Vílu lze napájet a ovládat zdrojem světla, například laserovým paprskem nebo LED diodou,“ říká Zeng.
Znamená to, že světlo lze použít ke změně tvaru této drobné struktury připomínající také pampeliškové semínko. Víla se může ručně přizpůsobit směru a síle větru tím, že změní svůj tvar. Světelný paprsek lze také použít k ovládání vzletových a přistávacích úkonů této polymerové sestavy.
Potenciální možnosti využití v zemědělství
Dále se výzkumníci zaměří na zlepšení citlivosti materiálu, aby bylo možné zařízení provozovat na slunečním světle. Kromě toho budou strukturu rozšiřovat tak, aby mohla nést mikroelektronická zařízení, jako jsou GPS a senzory, a také biochemické sloučeniny. Podle Zenga existuje potenciál pro ještě významnější aplikace.
„Zní to jako sci-fi, ale pokusy s ověřením koncepce zahrnuté do našeho výzkumu ukazují, že námi vyvinutý robot poskytuje důležitý krok k reálným aplikacím vhodným pro umělé opylování,“ prozrazuje.
V budoucnu by se miliony umělých miniaturních robotů nesoucích pyl mohly volně rozptylovat přirozeným větrem a následně by je světlo nasměrovalo do konkrétních oblastí se stromy čekajícími na opylení. „To by mělo obrovský dopad na zemědělství po celém světě, protože úbytek opylovačů v důsledku globálního oteplování se stal vážnou hrozbou pro biologickou rozmanitost a produkci potravin,“ říká Zeng.
Projekt FAIRY byl zahájen v září 2021 a potrvá do srpna 2026. Je financován Finskou akademií. Na výzkumu létajícího robota spolupracují doktor Wenqi Hu z Max Planck Institute for Intelligent System a doktor Hang Zhang z Aalto University.
Zdroj: tuni.fi, eeDesignIt, redakce
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]