Radiace na Marsu je enormní! Jak je to s možným životem na této planetě?

Na Marsu je tolik radiace, že jakékoliv známky života by byly pohřbeny necelé 2 metry pod zemí! Co ukazují nové důkazy? Pro nalezení možných známek života budeme muset kopat ještě mnohem hlouběji, jak informuje Science alert.

Veškeré důkazy o aminokyselinách (základní stavební kameny bílkovin – pozn. red.), které zbyly z doby, kdy byl Mars možná obyvatelný, jsou pravděpodobně pohřbeny nejméně 2 metry pod zemí. Je to proto, že Mars s absencí magnetického pole a chatrnou atmosférou je na svém povrchu vystaven mnohem větší dávce kosmického záření než Země. „Naše výsledky naznačují, že aminokyseliny jsou v marťanských povrchových horninách a regolitu (zvětraliny vzniklé mechanickým rozpadem hornin – pozn. red.) ničeny kosmickým zářením mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo,“ říká fyzik Alexander Pavlov z Goddardova střediska kosmických letů NASA. „V současné době vrtají vozítka na Marsu do hloubky asi 5 cm. V těchto hloubkách by k úplnému zničení aminokyselin stačilo pouhých 20 milionů let.…,“ dodává A. Pavlov.

Nebezpečné záření

Kosmické záření je skutečně velkým problémem pro výzkum Marsu. Průměrný člověk na Zemi je vystaven asi 0,33 milisievertů kosmického záření ročně. Na Marsu by tato roční expozice mohla být více než 250 milisievertů! Toto vysokoenergetické záření, které pochází ze slunečních erupcí a energetických událostí, jako jsou supernovy, může pronikat horninami, ionizovat a ničit všechny organické molekuly, s nimiž se setká.

Mars s jeho jezery a řekami

Předpokládá se, že kdysi dávno měl Mars globální magnetické pole a mnohem hustší atmosféru, podobně jako Země. Existují také důkazy, že na povrchu Marsu kdysi byla kapalná voda v podobě oceánů, řek a jezer. Tato kombinace vlastností naznačuje, že Mars mohl být v minulosti obyvatelný. Jedním ze znaků, který by mohl poukazovat na obyvatelnost Marsu, je přítomnost aminokyselin. Tyto organické sloučeniny jsou jedny z nejzákladnějších stavebních kamenů života. Na základě vědeckého experimentu se zjistilo, že veškeré aminokyseliny na povrchu Marsu dříve než před zhruba 100 miliony lety jsou pravděpodobně dávno pryč!

Život na Marsu?

Oba rovery zkoumající tuto záhadnou planetu na ní našly organický materiál, ale protože molekuly mohly vzniknout nebiologickými procesy, nelze je považovat za důkaz života. Výzkum navíc ukazuje, že tyto molekuly mohly být od svého vzniku výrazně pozměněny ionizujícím zářením. Jak je to tedy s možným životem na Marsu, na to si asi ještě budeme muset počkat. Jakmile se na Mars dostanou rovery, které začnou vrtat více do hloubky, možná, že vědci pak naleznou odpovědi na své otázky.

Zdroj: sciencealert.com