Proč odešli Vikingové z Grónska? Kvůli chladnému podnebí to nebylo
Záhada vyřešena. Vědci našli důležitý důkaz, proč Vikingové záhadně opustili svou největší osadu v Grónsku. A nebylo to kvůli chladnému počasí, jak se všeobecně předpokládalo. Hlavní důvod, proč kolem roku 1450 zemi opustili, bylo kupodivu sucho.
Vikingové se poprvé usadili v Grónsku v roce 985 n. l. a založili východní osadu podél jihozápadních fjordů a menší osadu, známou jako Západní osada, 385 kilometrů na severozápad. Východní osídlení se nakonec rozrostlo asi na 2000 lidí. Západní osídlení bylo opuštěno během 14. století, zatímco východní osídlení vydrželo až do roku 1450.
„Došli jsme k závěru, že stále sušší podmínky hrály v životě osídlení východní osady důležitější roli než malé teplotní změny. Suché klima výrazně snížilo produkci trávy, která byla nezbytná pro pastvu a přezimování hospodářských zvířat,“ napsal tým vědců, z University of Massachusetts Amherst (USA).
Výzkumníci strávili tři roky získáváním vzorků sedimentů z jezera poblíž východního osídlení, aby shromáždili údaje o tom, jaké bylo klima blízko místa, kde Vikingové žili.
Podle webu LiveScience, se dřívější výzkumy soustřeďovaly pouze na problémy týkající se chladného počasí. Kolem roku 1300 došlo v oblasti Grónska k výraznému poklesu teploty. Vědci ale potřebovali získat údaje o klimatu, které by bylo co nejblíže východní osadě. „Potřebovali jsme důkazy, jak se klima měnilo v blízkosti samotných severských farem,“ uvedl v prohlášení Raymond Bradley, profesor geověd na University of Massachusetts Amherst a spoluautor studie.
Analýza půdních sedimentů ukázala, že období sucha začalo kolem roku 950, tedy ještě před příchodem Vikingů, a situace se postupně zhoršovala, než se během 16. století stabilizovala.
Tým změřil organický uhlík a pigmenty zvané chloriny v sedimentu hornin, aby určil, jak je vlhký. Nižší úrovně naznačují, že klima bylo sušší, protože bylo méně vody, která by do jezera přenesla organické uhlíky a chloriny. K měření teploty tým analyzoval množství lipidu zvaného BrGDGT v jádrech sedimentu.
Zjištění naznačují, že sucho hrálo významnou roli v zániku východní osady. To by také mohlo vysvětlit dříve objevené důkazy, že Vikingové stavěli zavlažovací systémy.
A jaké jsou jiné názory? Někteří vědci si stojí za názorem, že i když sucho hrálo významnou roli v zániku severských osad v Grónsku, pravděpodobně zde bylo mnoho dalších faktorů, které byly také důležité. Například historické záznamy říkají, že mezi lety 1402 a 1404 zpustošila Island epidemie (pravděpodobně dýmějový mor), která zabila až polovinu populace. Vzhledem k tomu, že mnoho farem na Islandu bylo opuštěných, mohli být Vikingové v Grónsku v pokušení přestěhovat se na Island. Tamní podmínky jsou mnohem vhodnější pro zemědělství, kterým se Vikingové zabývali.
Zdroj: livescience.com