Proč je sáček chipsů poloprázdný?

Když otevřete sáček chipsů, můžete být zklamáni, pouze část balení skutečně naplňuje produkt, za který jste zaplatili. Proč nám výrobci prodávají vzduch? To popisuje web myrecipes.com.

Kromě marketingových důvodů (balení na pultech jsou velká a plná) má prodej „vzduchu“ své opodstatnění. A kdyby byl balíček plný, stěžovali bychom si pravděpodobně ještě víc. Proč?

Křupavé, chutné a neporušené. Takové jsou obvykle chipsy prodávané ve vzduchotěsně uzavřených sáčcích. Když jeden z nich otevřete a podíváte se dovnitř, můžete být zklamaní, pouze část balení je skutečně naplněna produktem, za který jste zaplatili. Můžeme se tedy cítit podvedeni?

Pokud je hmotnost obsahu na obalu správná, neměli bychom si stěžovat, protože výrobky tohoto typu jsou obvykle baleny podle hmotnosti, nikoli podle objemu. Proč ale výrobci prostě nesypou odměřené porce chipsů do dokonale velkých balíčků?

Dusík pro zajištění čerstvosti
Vše záleží na našem vkusu a touze získat co nejkvalitnější výrobek. Protože „prázdný“ sáček chipsů není jednoduše naplněn vzduchem. Obvykle se během výrobního procesu vstřikuje směs s vysokým obsahem dusíku, což je snadno dostupný (tvoří více než 78 % vzduchu) a levný plyn.

Díky tomu zůstává chuť chipsů nezměněna, tuk bez kontaktu s kyslíkem nežlukne a výrobek zůstává mnohem déle čerstvý. Dusík má na třísky konzervační účinky a udržuje je čerstvé mnohem déle než běžný vzduch. To je důvod, proč chipsy po otevření obvykle poměrně rychle ztrácejí svou chuť, a to již během několika dní.

Plyn jako airbag
Plyn vstřikovaný do vaku funguje také jako „nárazník“. Pokud by byl sáček s chipsy zcela naplněn, znamenalo by jakékoli zmáčknutí nebo pád obalu poškození obsahu.

Pokud by sáčky nebyly naplněny plynem, mohlo by se stát, že místo chipsů byste uvnitř našli jen hromádku drobků. Jedním z důvodů, proč k tomu nedochází, je to, že obal je „nafouknutý“, což snižuje riziko poškození.

Zdroj: myrecipes.com