Přichází čtyřdenní pracovní týden. Největší experiment v dějinách začíná

Stejně jako se kdysi zdálo, že šestidenní pracovní týden je normou, je dnes pětidenní pracovní týden pro mnohé něco, co by se nemělo měnit. Původci největšího experimentu v dějinách, v němž hraje čtyřdenní pracovní týden hlavní roli, jsou jiného názoru, jak píše server The Guardian.

K účasti se přihlásilo 70 společností s více než 3 300 zaměstnanci. Tyto společnosti se sídlem ve Spojeném království se účastní pilotního programu, v jehož rámci budou v příštích šesti měsících testovat čtyřdenní pracovní systém. Za touto myšlenkou stojí společnost 4 Day Week Global, kterou podporují mimo jiné výzkumníci z Cambridge University, Oxford University a Boston College.

K experimentu se připojuje stále více zemí

Druhý z nich bude zkoumat dopad čtyřdenního pracovního týdne na lidi. Mezi sledované faktory patří úroveň stresu, spokojenost s prací a životem, zdravotní stav, kvalita spánku, schopnost cestovat a riziko vyhoření. Čtyřdenní týden se však neomezuje pouze na Velkou Británii. Pilotní aktivity probíhají také v Austrálii a na Novém Zélandu a nedávno bylo oznámeno, že příští měsíc vyprší lhůta pro přihlášení k účasti. Na trh má být uveden v říjnu.

Čtyřdenní pracovní týden nebo 35hodinový pracovní týden je předmětem zájmu výzkumníků již řadu let. Dosud největší experiment svého druhu byl proveden na Islandu, kde se ho zúčastnilo přibližně 2 500 osob. Autoři studie tehdy zdůraznili řadu výhod, které pracovníci získali. Důležité je zejména to, že navzdory zkrácení pracovní doby nedošlo ke snížení produktivity.

Základním předpokladem celého programu je takzvané pravidlo 100-80-100, podle něhož mají pracovníci za 100 % své produktivity dostávat 100 % mzdy za 80 % pracovní doby. Nadšenci poukazují také na ekologické výhody. Méně hodin nebo dnů strávených v práci znamená snížení emisí skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý.

Čtyřdenní pracovní týden je pro zaměstnance velkým přínosem

Andrew Barnes, generální ředitel společnosti Perpetual Guardian, která se zúčastnila jednoho z prvních takových experimentů, byl výsledky natolik ohromen, že se rozhodl zavést čtyřdenní pracovní týden natrvalo. Jak vysvětluje, zaznamenal obrovský nárůst angažovanosti a spokojenosti zaměstnanců s jejich prací, zvýšení jejich ochoty pokračovat ve spolupráci s firmou a zároveň nezaznamenal žádný pokles produktivity. Nyní si musíme počkat na výsledky z dalších zemí: kromě Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu jsou ve frontě také USA a Kanada.

Zdroj: theguardian.com