Podvodní dron vstoupil do Velké modré díry a pořídil záběry. Krápníky pod vodou i lidské ostatky
Asi 100 kilometrů od pobřeží Belize se nachází geografický zázrak, který je úžasný i děsivý zároveň – Velká modrá díra. Tento gargantuovský mořský závrt začal svůj život jako jeskyně, ale se stoupající hladinou oceánu byl před tisíci lety zaplaven. Velkou modrou díru proslavil badatel Jacques Cousteau a místo se stalo oblíbeným místem pro potápěče, píše portál LadBible.
Potápěči nejprve viděli, že Velká modrá díra se hemží vodním životem, včetně několika žraloků. Nicméně, v hloubce asi 90 metrů se nachází vrstva sirovodíku, za níž se voda stává mnohem tmavší a bez života.
V prosinci 2018 se expedice s dvojicí ponorek pokusila prozkoumat tuto oblast. Pomocí záběrů z podvodního dronu zaznamenali své objevy, včetně lidských ostatků dvou potápěčů a plastového odpadu. Záběry ukazují ostrý kontrast mezi živou vrstvou nad sirovodíkem a temným, nehostinným prostředím pod ní, kde se nacházejí pouze mrtvé schránky mořských živočichů.
Přítomnost krápníků také ukazuje, že Velká modrá díra kdysi nebyla pod vodou. Vrstvy bahna na dně této díry odhalily významné historické události, jako jsou velká sucha a bouře v době zhroucení mayské civilizace.
Rozdíl mezi těmito dvěma světy existujícími na stejném místě je propastný. Nad vrstvou sirovodíku kypí život, zatímco pod ní je znepokojivý hřbitov bez světla a aktivity, což tento podvodní zázrak činí ještě fascinujícím a zároveň děsivým místem.
Zdroj: LadBible