Pět nejkrásnějších snímků z Hubbleova dalekohledu. Podívejte se, jak vypadá vesmír jeho očima

Hubbleův vesmírný dalekohled NASA za dobu své existence pořídil mnoho úžasných snímků. My vám ukážeme pět nejlepších tak, jak je vyhodnotil deník The Sun.

Hubbleův vesmírný dalekohled je přístroj, který byl poprvé vytvořen ve 40. letech 20. století a vypuštěn americkou vesmírnou agenturou 24. dubna 1990, pojmenovaný po astronomovi Edwinu Powellovi Hubbleovi (1889–1953). V současnosti se vznáší asi 547 km nad zemským povrchem a absolvuje 15 obletů kolem Země denně. Hubbleovi lze připsat četná vědecká pozorování, která prohloubila lidské chápání vesmíru. A přestože je seznam úspěchů dalekohledu dlouhý, mezi jeho nejpozoruhodnější počiny patří pomoc astronomům při určování stáří vesmíru a pozorování rychlosti, jakou se rozpíná.

NASA tento nástroj označila za jeden z největších vědeckých vynálezů lidstva. Od svého spuštění zařízení provedlo více než jeden milion pozorování. Mnohé z nich obsahují detailní snímky zrodu a zániku hvězd a galaxií vzdálených miliardy světelných let. Níže sdílíme některé z nejvíce ohromujících snímků, které zařízení za posledních deset let zachytilo.

1. Motýlí mlhovina (2020)

Je to možná jeden z nejúžasnějších snímků mlhoviny s označení NGC 6302 neboli „Motýlí mlhovina“. Tuto fotografii zveřejnila NASA 18. června 2020. Hvězdy v jejím středu jsou zodpovědné za křídlo mlhoviny, což jsou oblasti zahřátého plynu o teplotě více než 20 000 stupňů Celsia. NGC 6302 se nachází ve vzdálenosti 2500 až 3800 světelných let od Země v souhvězdí Štíra.

2. Saturn (2018)

Jednu z nejikoničtějších fotografií Saturnu zachytil právě Hubble. Snímek zveřejnila NASA 26. července 2018 a poskytuje detailní pohled na velkolepý prstencový systém Saturnu. Saturn byl tehdy vzdálen pouze cca 2 miliardy km od Země, když byl tento snímek pořízen. To je nejblíže, co se k nám dostane.

3. Mlhovina Závoj (2015)

Tento snímek, vydaný 24. září 2015, ukazuje část rozpínajících se pozůstatků výbuchu supernovy z doby před 8 000 lety. Vesmírný odpad, nazývaný Závojová mlhovina, sídlí asi 2100 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Celá mlhovina má v průměru masivních 110 světelných let.

4. Pilíře stvoření (2015)

Tento snímek části Orlí mlhoviny zveřejnila NASA 05. ledna 2015. Vědci pořídili fotografii v blízkém infračerveném světle, aby odhalili neuvěřitelné hvězdné detaily za mlhovinou, tvořenou mračny plynu a prachu. Na vrcholcích sloupů lze také vidět nové hvězdy, které jsou na snímcích ve viditelném světle neviditelné.

5. Herbig-Haro Jet HH24 (2015)

NASA popsala tento obrázek jako „kosmický světelný meč s dvojitou čepelí“. Ve středu snímku nově zrozená hvězda, která je částečně blokována prachem, vystřeluje luminiscenční dvojité výtrysky. Fotografie byla zveřejněna 17. prosince 2015.

Neexistuje silnější důvod pro motivaci vesmírné vědy než objevy, které pocházejí z Hubbleova vesmírného dalekohledu, který odhaluje záhady vesmíru.

Zdroj: thesun.co.uk