Pavouci mohou spát a snít. Vědci u nich objevili REM fázi spánku

Až příště uvidíte pavouka, který visí hlavou dolů na pavučině v rohu vašeho bytu, snažte se ho nerušit. Ukáže se, že náš několikanásobný návštěvník si v tu chvíli možná dává šlofíka a možná se mu něco zdá.

Ekoložka doktorka Daniela Rößlerová učinila tento zcela náhodný objev při studiu skákavek (druh pavouka) v roce 2020. Vědkyně z německé univerzity v Kostnici a její tým studovali vztah mezi kořistí a predátorem a pro své experimenty použili malé pavouky, jak uvádí server Mashable.

Aby mohla provádět přesná pozorování, zaznamenávala své objekty v noci pomocí infračervených kamer. Zjistila, že pavouci vykazují zvýšený počet rychlých očních pohybů (REM), když se nehýbou a svoji studii prezentovala v časopise Science. Toto chování se spolu se zrychleným srdečním tepem objevuje u mnoha zvířat během fáze REM spánku, kdy se nám zdají sny.

Aby toho nebylo málo, pavouci během spánku také někdy pohybují končetinami stejně jako jiná zvířata (např. psi běhající během spánku) nebo lidé. Souhrn pozorovaného chování naznačuje, že pavouci pravděpodobně spí nebo dokonce sní. Není to jediný takový objev ve světě malých zvířat. Již dříve bylo prokázáno, že ovocné mušky také spí, ale nebyla u nich pozorována fáze REM.

Existuje i druhá strana mince

To, co považujeme za příznaky spánku a snění, může být u skunků něco úplně jiného a je třeba to důkladně prozkoumat. Dosavadní zjištění však směřují k potvrzení této teze. Daniela Rößlerová plánuje provést další výzkum na toto téma, aby potvrdila nebo vyvrátila domněnky založené na pozorování. K tomu potřebuje ideální laboratorní podmínky.

Zajímavé je, že podobná pozorování týkající se pavouků nezávisle na německých výzkumnících zdokumentoval Mark Blumberg z univerzity v Iowě. Poukazuje na to, že spánek probíhá u zvířat jinak než u lidí a jeho zkoumání může být složité.

Nový výzkum by mohl být nesmírně zajímavý, nejen kvůli samotnému spánku, ale i snění. Právě ve fázi REM vznikají u lidí vizuální halucinace, které nazýváme sny. Pokud by se ukázalo, že se podobně chovají i pavouci, byl by to opravdu zajímavý objev.

Zdroj: science.org, mashable.com