Parametry zabavené superjachty Sailing Yacht A vás zaskočí. Video je fascinující

Jedna z největších superjachet na světě je Sailing Yacht A (plachetní jachta A). V souvislosti s válkou na Ukrajině byla nedávno zabavena ruskému miliardáři Andreji Miličenkovi. Toto lodní dílo posunulo hranice stavby jachet. Server Boatinternational přináší o této lodi několik úžasných faktů.

Melnichenko sestavil vlastní tým, který projekt dovedl od konceptu až k realizaci. Do jeho čela si vybral Dirka Kloostermana, zkušeného projektového manažera staveb superjachet. Plachetnice A je třístěžňová motorová jachta s plachetním potenciálem, postavená převážně z oceli, do níž jsou kvůli snížení hmotnosti začleněny kompozitní a uhlíková vlákna.

Jachta má délku 142,81 m, maximální šířku 24,88 m a ponor 8 metrů. Má osm palub propojených několika výtahy a volně plovoucími točitými schodišti, garáže pro čtyři tendry a ponorku a na přídi přistávací plochu pro helikoptéru.

Úhel náklonu jachty při plných plachtách je maximálně 12 stupňů při rychlosti větru 37 km/h proti větru a 65 km/h po větru. Plachetnici A charakterizují tři kolosální stěžně – největší karbonové stěžně na světě. Hlavní stěžeň se tyčí 100 metrů nad čarou ponoru – je vyšší než londýnský Big Ben. Součástí stěžně je uzavřené elektrické kardanové hnízdo, které v případě potřeby vynese člena posádky na stěžeň do výšky šedesáti metrů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o „plachetnici“, je poměr mezi plochou plachet a výtlakem jachty poněkud nižší než u čistě plachetní jachty. Holandská společnost Dykstra optimalizovala plán plachet s plnými vratidlovými plachtami a volně stojícími aerodynamicky účinnými stěžni, které lze otočit o 70 stupňů, aby se zvýšila charakteristika vztlaku a odporu. Zajímavostí je, že stěžně jsou zakřivené. „Když jsme začali navrhovat tuto sestavu,“ vysvětluje Mark Leslie-Miller ze společnosti Dykstra, „byl již definován výrazný rys volné paluby svažující se směrem k zádi. Ze stylistických důvodů jsme chtěli, aby ráhna byla zarovnána s linií boků.“

Stožáry vydrží vítr o síle 167 km/h s plnou plachtou, což odpovídá hurikánu 2. kategorie. Ve stožárech je zabudována síť optických snímačů, která poskytuje komplexní údaje o zatížení v reálném čase pro účely bezpečnosti, historických údajů, sledování stavu a optimalizace výkonu plachet. Plachty, které vyrobila americká společnost Doyle Sailmakers, jsou kombinací uhlíkových vláken a vláken Technora a jsou potaženy taftem, který je chrání před UV zářením. Celková plocha plachet je 3 747 metrů čtverečních a je srovnatelná s polovinou fotbalového hřiště.


Německá společnost GL Yachtverglasung vyvinula veškeré skleněné plochy na jachtě, včetně nejdelšího kusu zakřiveného skla, jaký byl kdy vyroben. Je jím 1,8 tuny vážící a 15 metrů dlouhý val v přední části můstkové paluby. „Designér chtěl dosáhnout co nejčistšího vzhledu a pokud možno bez zábradlí. Jediným způsobem, jak vytvořit neviditelné zábradlí, bylo vyrobit je ze skla,“ vysvětluje hlavní konstruktér Dirk Kloosterman. GLY dodala také tři kusy oken ve tvaru elipsy pro podvodní pozorovací modul, který je vylisován do kýlu.

Klíčová byla také volba pohonu. Cílem bylo dosáhnout cestovní rychlosti 30 km/h a maximální rychlosti 40 km/h a zároveň být schopen plout tiše. Řešením byl na míru upravený diesel-elektrický systém. „Používáme generátory s proměnnými otáčkami,“ vysvětluje Kloosterman. Generátory mohou běžet až na 2 050 otáček za minutu (což dává 2 800 kW). Řídicí jednotka superimpedančního systému (SSC) neustále vypočítává optimální otáčky a určuje nejlepší kombinaci generátorů. Systém SSC může například zjistit, že při určitém elektrickém zatížení je úspornější provozovat dva generátory při 1 200 otáčkách za minutu než jeden generátor při 2 050 otáčkách za minutu.

Dvojice vrtulí může být poháněna dvěma hlavními vznětovými motory MTU 20V 4000 ML73 nebo elektromotory, případně kombinací obojího prostřednictvím spojek a převodovek.

Zdroj: boatinternational.com