Palivo budoucnosti. Podařilo se výrazně zvýšit jeho produkci

Inženýři použili zvukové vlny ke 14násobnému zvýšení produkce zeleného vodíku. Roztok usnadňuje extrakci prvku z vody.

Vědci z australské univerzity RMIT vyvinuli inovativní způsob, jak výrazně zvýšit výrobu ekologického vodíku. Pomocí zvukových vln a elektrolýzy při štěpení vody se jim podařilo získat tento prvek jako alternativu k fosilním palivům. Podle inženýrů by jejich objev mohl výrazně snížit náklady na výrobu obnovitelných zdrojů energie.

Jedním z hlavních problémů elektrolýzy je vysoká cena používaných elektrodových materiálů, jako je platina nebo iridium. Díky zvukovým vlnám je získávání vodíku z vody mnohem snazší, a proto není třeba používat žíravé elektrolyty a drahé elektrody. Protože voda není korozivní elektrolyt, můžeme použít mnohem levnější elektrodové materiály, jako je například stříbro,“ uvedl v prohlášení docent Amgad Rezk z RMIT, který práci výzkumníků vedl.

Levná energie budoucnosti?
Při svém experimentu použili inženýři z RMIT vysokofrekvenční zvukové vlny k „rozdělení a ovládnutí“ jednotlivých molekul vody během elektrolýzy. „Elektrická účinnost elektrolýzy se zvukovými vlnami byla při daném vstupním napětí asi 14krát vyšší než elektrolýza bez nich. To odpovídalo množství vyrobeného vodíku,“ uvedla Yemima Ehrnst, která se výzkumu zúčastnila.

Další z výzkumníků, profesor Leslie Yeo, v rozhovoru pro Interesting Engineering uvádí, že vyvinutá metoda umožňuje zlepšit účinnost přeměny, což znamená 27% nárůst čistého pozitivního výsledku, pokud jde o úspory energie.

Výzkum vědců z australské univerzity byl publikován v časopise Advanced Energy Materials. Na ochranu nové technologie již byla také vydána předběžná patentová přihláška.

Zdroj: Interesting Engineering, Advanced Energy Materials