Oko na Marsu nahání husí kůži. Co snímek sondy odhaluje?

Nový snímek pořízený sondou na oběžné dráze Marsu ukazuje, že se na povrchu rudé planety rozprostírá kráter o velikosti města, který vypadá jako obrovské oko hledící ke hvězdám, informuje web Sciencealert. Tyto satelitní snímky nám mohou pomoci lépe pochopit geologii a historii Marsu!

Kráter o průměru 30 km se nachází v oblasti na jižní polokouli Marsu známé jako Aonia Terra. Tato oblast je silně kráterovaná a objekt nových snímků sondy Mars Express není zdaleka největší ani nejpůsobivější; není daleko od kráteru Lowell, který měří v průměru neuvěřitelných 200 km. Předpokládá se, že Lowell a mnoho dalších kráterů v této oblasti byly vyhloubeny mohutnými impakty zhruba před 4 miliardami let, během bouřlivého období rané Sluneční soustavy známého jako pozdní těžké bombardování.

Na Marsu, který je neúrodný a geologicky relativně klidný, zůstaly důkazy, které nám umožňují pochopit bouřlivější období v historii Sluneční soustavy. Oblasti, jako je Aonia Terra, mohou také odhalit náznaky o složení Marsu.

Bezejmenný kráter se nachází v terénu vyhloubeném kanály, které pravděpodobně vytvořily řeky tekuté vody tekoucí po povrchu před miliardami let. V těchto kanálech jsou patrné stopy tmavšího materiálu a některé z nich se dokonce zdají být vyvýšené, možná jde o důsledek toho, že se ve vyschlých korytech řek usazuje materiál odolný vůči erozi a zůstává tam i poté, co jsou stěny řeky odneseny větrnými bouřemi.

V oblasti jižně od kráteru se objevují menší krátery a ploché hroty, zatímco oblast severněji je hladší a má bledší barvu. Ve středu kráteru lze také pozorovat tmavší materiál v podobě stinné, vlnící se duny. Podrobnější informace o kráteru a jeho okolí by mohla odhalit bližší pozorování a širší sada přístrojů.

Zdroj: sciencealert.com