Ohromující ohnivý kruh. NASA ukazuje záběry ze satelitu Hinode

V úterý 25. října 2022 proběhlo částečné zatmění Slunce, které bylo možné pozorovat i v Česku. Bohužel ne každý má možnost najít si čas na pozorování tohoto velkolepého jevu. NASA přichází na pomoc a překvapuje skvělou nahrávkou.

Družice Hinode má řadu vědeckých přístrojů, mimo jiné rentgenový teleskop pro pozorování sluneční koróny. Takzvaný rentgenový teleskop XRT je výsledkem japonsko-americké spolupráce a je třeba říci, že jde o působivý přístroj.

Díky tomu mohl Hinode zachytit nedávný úkaz v podobě zatmění Slunce. Mezinárodní pozorovací družice samozřejmě umožnila sledovat událost z oběžné dráhy, což zážitek jen umocňuje.

Měsíc částečně zakrývající sluneční kotouč byl zachycen ze tří různých perspektiv, což si vyžádalo celkem tři hodiny související práce. Výsledky jsou naštěstí vidět na okamžitém třicetivteřinovém záznamu, který byl zpřístupněn na YouTube.

Celé to vyústilo ve vyloženě filmový výsledek a černý měsíc zastiňující slunce může vyvolávat asociace se silným ohnivým kruhem. Nyní je vhodné připomenout, že vesmírná observatoř Hinode je společným projektem Japonské agentury pro výzkum vesmíru (JAXA), Evropské vesmírné agentury (ESA) a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Satelit Hinode umožňuje mimo jiné pozorovat změny slunečního jasu, sluneční erupce a výrony koronální hmoty. To vše proto, abychom lépe porozuměli jejich mechanismům. Pozorování Slunce a jeho aktivity má velký význam, protože jevy, které se na něm odehrávají, nejsou Zemi lhostejné, jak uvádí web NASA.

Nedávno jsme například informovali o tom, že Slunce zvyšuje svou aktivitu. Karolina Modzelewska také napsala o silných erupcích na Slunci a o sluneční skvrně, která zvyšuje svou aktivitu.

Shrnuto a podtrženo, Slunce je krásnou pastvou pro oko, například při zatmění Slunce, ale musíme ho pozorovat i z mnoha jiných důvodů. Erupce třídy X jsou jen příkladem toho, že sluneční erupce mohou mít pro obyvatele Země negativní důsledky a měli bychom si jich být vědomi.

Zdroj: redakce, nasa.gov