Odvážný projekt má zachránit Evropu. Továrny na celém kontinentu musí pohánět „zelený vodík“

Větrná a solární energie je závislá na počasí a navíc se dá jen těžko skladovat. Řešením možná je takzvaný „zelený vodík“, jehož první obří výrobna vyroste na Pyrenejském poloostrově, napsal zpravodajský web CNBC.

Zelený vodík se vyrábí elektrolýzou, kdy elektřina rozděluje vodu na kyslík a vodík. Elektřina použitá v tomto procesu musí pocházet z obnovitelných zdrojů jako je vítr nebo slunce. Emise z výroby jsou prakticky nulové.

Někteří odborníci vidí „vodíkovou cestu“ jako jednu z možností, jek přispět k naplnění plánu bezemisní Evropy. První krok udělaly společnosti Iberdrola ze španělska a švédská H2 Green Steel, které začaly vyvíjet velké zařízení na výrobu zeleného vodíku. Firmy oznámily, že obří projekt vyjde na 2,3 miliardy eur (téměř 60 miliard korun). Jejich zelený vodík bude využíván k roční výrobě zhruba 2 milionů tun železa.

V těžkém průmyslu je totiž výroba železa a oceli na prvním místě v produkci emisí oxidu uhličitého. Jenom v Evropě je přitom zodpovědný za 2,6 gigatuny emisí ročně.

Zelený vodík ale má daleko širší škálu možností a může být v Evropě využíván v celé řadě dalších průmyslových odvětví.

V prohlášení Aitor Moso, obchodní ředitel španělské společnosti Iberdrola, uvedl, že zelený vodík je jedinou cestou k dekarbonizaci těžkých průmyslových procesů, jako je výroba oceli. „Ocelářský sektor je v současné době největším průmyslovým spotřebitelem uhlí, které zajišťuje přibližně 75 % jeho energetické potřeby,“ řekl.

Společný španělsko-švédský projekt by mohl podle něho rozjet plnou výrobu už v roce 2025.

Do výroby zeleného vodíku se přitom během poslední doby pokoušela zapojit celá řada velkých společností. V listopadu například australská Fortescue Future Industries uvedla, že se stane největším dodavatelem zeleného vodíku. Ve stejném měsíci zahájil výzkum i ropný gigant Shell.

Zdroj: CNBC