Obrovská sluneční díra, více než 56krát větší než Země, žene sluneční vítr směrem k naší planetě
Velká díra ve sluneční atmosféře, která je asi 56krát větší než Země, v současnosti vyvolává bouři. Sluneční vítr vycházející z této koronální díry právě prochází sluneční soustavou, píše portál iTimes.
Díra se v současné době otáčí směrem od Země, ale před několika dny chrlila částice směrem k Zemi. Přestože způsobila pouze menší sluneční bouři, je koronální díra v podstatě charakteristickým rysem aktivity Slunce v poslední době.
Slunce prochází cykly aktivity. Když se na Slunci objevuje více slunečních skvrn, slunečních erupcí, výronů koronální hmoty a koronálních děr, znamená to, že Slunce je svědkem velké aktivity.
Vrchol této aktivity se nazývá sluneční maximum, než dojde k jejímu útlumu směrem ke slunečnímu minimu. Tento cyklus je ovlivňován (nebo se alespoň shoduje) s magnetickými cykly Slunce – když si jeho severní a jižní pól během slunečního maxima vymění místa, což by mělo nastat někdy v roce 2024.
Co je to koronální díra?
Je to velká oblast, kde se magnetické pole Slunce otevírá. Takové díry jsou viditelné pouze v ultrafialových vlnových délkách, kdy vidíme obrovské a tmavé skvrny, které jsou tmavší než jejich okolí, protože jsou chladnější.
Současná koronální díra je obrovská a téměř se odklonila na odvrácenou stranu Slunce. Podél své nejdelší osy měří asi 800 000 kilometrů. Pro srovnání, průměr Jupiteru je 140 000 kilometrů, zatímco průměr Země je 12 742 kilometrů.
Koronární díra byla obrácena k Zemi kolem 2. prosince a sluneční vítr zasáhl Zemi 4. a 5. prosince. To vedlo k tomu, že nás zasáhla mírná sluneční bouře (sluneční bouře úrovně G1 až G2).
Co se děje během slunečního větru?
Částice slunečního větru zasáhnou zemskou magnetosféru a putují podél siločar magnetického pole k pólům, kde se usadí v horních vrstvách atmosféry. Tyto částice interagují s atmosférickými částicemi a vytvářejí polární záře.
Někdy mohou takové bouře narušit elektrické sítě, provoz satelitů, rádiovou komunikaci a navigační systémy, ale účinky bouří úrovně G1 a G2 jsou minimální.
Zdroj: iTimes