Obří vzducholoď dlouhá 122 metrů vzlétne již příští rok. A plánuje se i 183 metrová

Spoluzakladatel společnosti Google staví obrovskou vzducholoď o délce 122 metrů, určenou pro humanitární mise. Měla by vzlétnout do konce příštího roku. Již nyní je ale v plánu její nástupce, 183 metrů dlouhá, která bude největší od roku 1931.

Podle webu RobbReport, vzducholodě opět začínají jít do módy. Sergey Brin, spoluzakladatel společnosti Google, chce vyrábět takové, které by byly větší a lepší než v dávné historii.

Brin založil v roce 2017 společnost s názvem Lighter Than Air Research (LTA), aby vyvinula novou generaci vzducholodí. 122 metrů dlouhý model LTA je nyní v závěrečné fázi plánování stavby v Akronu, gigantickém letišti, ve státě Ohio (USA).

Nová vzducholoď, s názvem Pathfinder 1, je velmi vzdálená zeppelinům, kteří létali před 100 lety. Očekává se, že bude měřit 122 metrů, zatímco její nástupce, nazvaná Pathfinder 3 bude až 183 metrová. To znamená, že navrhované modely Pathfinder budou největšími vzducholoděmi postavené od roku 1931, kdy společnost Goodyear dokončila 240 metrů dlouhé vzducholodě s názvy USS Macon a USS Akron pro americké námořnictvo.

Pokud jde o konstrukci, vnitřní struktura „hlubokého prstence“ Pathfinderu bude vyrobena z lehkých trubek z uhlíkových vláken Kilwell Fibrelab. Tento pevný rám právě velmi odlišuje moderní vzducholoď od těch historických. Robustní kostra bude zabalena do vnějšího obalu, díky kterému bude balón dostatečně odolný.

Stejně jako vzducholodě Macon a Akron, tak i model Pathfinder bude napuštěn heliem, které je lehčí než vzduch. Je to nehořlavý prvek a mnohem bezpečnější než hořlavý vodík, který byl použit v nešťastné vzducholodi Hindenburg, která se právě kvůli palivu v roce 1937 vznítila.

Plně elektrický pohonný systém bude zpočátku poháněn bateriemi, ale v budoucnu by mohl fungovat na vodíkové palivové články. V tomto případě by vzducholoď produkovala nulové emise.  

Společnost tvrdí, že vzducholodě budou primárně využívány k přepravě humanitární pomoci, potravin a zásob do odlehlých oblastí, které jsou obtížně dostupné prostřednictvím tradičních letadel a vozidel.

Zdroj: robbreport.com, ltaresearch.com, kilwellfibrelab.co.cz