Obrazovky telefonů mění tvar očí a mohou způsobit předčasnou slepotu

Zatímco náš svět se v současné době již téměř dva roky potýká s jedním druhem pandemie, bojuje s jiným, který si většina z nás ani neuvědomuje – se zrakem. Přesněji řečeno krátkozrakostí, uvádí portál indiatimes.com.

V současné době je většina z nás přilepená k obrazovkám – v podobě chytrých telefonů, notebooků nebo televizorů – ještě více než během pandemie, a to prodlužuje tvar našich očí.

Prodloužené oči?
Ve zprávě deníku Guardian, jistý doktor Aaron Miller, dětský oftalmolog z Houston Eye Associates, vysvětluje, že tvar oka je vlastně kulatý. Když jsou lidé krátkozrací, tvar oční koule se změní – prodlouží se.

Jak je vysvětleno ve zprávě, dochází k tomu proto, že naše oko při dlouhodobém dívání se na obrazovku napíná svaly, což způsobuje posun čoček, protože si musí udělat místo pro pohled do blízka, čímž se zcela mění jejich tvar.

Podle Millera by se mohlo zdát, že by to mohly vyřešit brýle, ale změna tvaru oka jej vystavuje několika problémům. Pro začátek, s věkem může dojít k prasklinám v sítnici, což má za následek odchlípení sítnice, které může vyústit ve slepotu. Může také způsobit glaukom a problémy sekundárně způsobené krátkozrakostí.

To se týká i mnoha dětí
Nedávná studie upozornila na to, že dětská krátkozrakost je na pokraji krize veřejného zdraví.

Studie (publikovaná v časopise British Journal of Opthalmology) vědců z Čínské univerzity v Hongkongu zaznamenala značný nárůst případů krátkozrakosti po pandemii, a to v důsledku zvýšené doby strávené u obrazovek mezi školáky, během pandemie.

Výzkumníci zkoumali dvě oddělené skupiny dětí ve věku od šesti do osmi let – skupinu, která byla na palubě na začátku epidemie COVID-19 (v níž bylo 709 dětí), a druhou skupinu, která byla na palubě předtím, než se COVID-19 stal věcí (v níž bylo 1084 dětí).

Dětem bylo provedeno oční vyšetření spolu se standardizovaným dotazníkem, který se jich ptal na jejich životní styl a na jejich zvyklosti včetně frekvence aktivit v interiéru a venku – a to jak při vstupní, tak při následné návštěvě.

Děti ze skupiny před pandemií trávily venku v průměru 1,27 hodiny denně, zatímco děti ze skupiny po pandemii trávily venku 0,90 hodiny denně. Na druhou stranu se průměrný čas strávený u obrazovky vyšplhal z 2,45 hodiny denně na 6,89 hodiny denně.

Výzkumníci zaznamenali nárůst výskytu krátkozrakosti – během pandemie se u školáků vyskytovalo 36,57 % krátkozrakých dětí, zatímco ve skupině před pandemií to bylo jen 19,44 %.

Výzkumníci ve svém prohlášení uvedli: „Naše výsledky slouží jako varování pro oční lékaře, ale také pro tvůrce politik, pedagogy a rodiče, že je třeba vyvinout společné úsilí, aby se zabránilo dětské krátkozrakosti – potenciální krizi veřejného zdraví v důsledku COVID-19.“

Zdroj: indiatimes.com