Nový regenerační lék může pomoci od ztráty sluchu

Ztráta sluchu je častým problémem, který se den ode dne stává běžnějším. Podle organizace WHO se odhaduje, že dokonce více než 10 % populace bude trpět ztrátou sluchu. Výzkum provedený společností National Acoustic Laboratories, který zveřejnila australská federální vláda, zjistil, že až 25 % lidí, kteří používají iPody nebo jiná přenosná hudební zařízení, bude trpět problémy se sluchem.

Společnost MIT spinout Frequency Therapeutics z Massachusetts Institute of Technology (USA) přišla s novou léčebnou metodou pro sluchové postižení. Jedná se o regenerační terapii, která stimuluje růst vláskových buněk ve vnitřním uchu, v hlemýždi.

Vlasové buňky jsou smyslové receptory, které nám umožňují slyšet a mohou odumřít v důsledku akustického traumatu. Když se toto stane, je velmi nepravděpodobné, že by znovu vyrostly. Proto je posílení růstu vlasových buněk tím, co dělá tuto léčbu inovativní.

Léčba se nespoléhá na externí zařízení, jako jsou naslouchátka nebo implantáty, ale na lék, který vstřikuje molekuly do vnitřního ucha a poté přeměňuje progenitorové buňky (nemají schopnost obnovy), na jiné buňky, které mohou pěstovat vláskové buňky uvnitř hlemýždě.

Podle webu InterestingEngineering, klinické studie provedené společností zahrnovaly více než 200 pacientů, kterým byla podána dávka regeneračního léku a prokázala pozoruhodná zlepšení. Nyní společnost pracuje na studii se 124 osobami a očekává se, že předběžné výsledky budou k dispozici začátkem příštího roku.

Pokusy prokázaly účinnost léčby tím, že vedly ke zlepšení schopnosti testovaných osob vnímat řeč. „Vnímání řeči je cílem číslo jedna pro zlepšení sluchu a potřebou číslo jedna, kterou slyšíme od pacientů,“ řekl Chris Loose, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Frequency Therapeutics.

Co je to regenerativní medicína a jak funguje? Regenerativní medicína se zaměřuje na léčbu, která je založena na opětovném růstu či nahrazení poškozených buněk, orgánů nebo tkání stimulací opravného mechanismu lidského těla. V tomto směru využívá léčbu kmenovými buňkami.

U ztráty sluchu, která postihuje značný počet lidí, je zapotřebí jednodušší a trvalejší léčba. Čas však ukáže, zda tato nová léčebná metoda vyvinutá společností Frequency Therapeutics může pomoci zvrátit běžný stav prostřednictvím regenerativní medicíny.

Zdroj: interestingengineering.com, who.int, news.mit.edu