Nový program DARPA: tankery budou dobíjet drony pomocí laserů

Americká Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) zkoumá možnosti systému Airborne Energy Wells, řešení pro doplňování paliva ze vzduchu, které by umožnilo dobíjení baterií bezpilotních letounů, jak uvádí web The Drive.

Agentura předložila žádost zástupcům průmyslu, v níž žádá o informace o možnosti využití upravených letounů KC-135 a KC-46 Pegasus pro doplňování paliva posádkou k bezdrátovému přenosu energie prostřednictvím laserových paprsků do bezpilotních letounů.

O nabíjení by se staral „vysílací modul pod křídlem“, ačkoli DARPA nevyloučila ani jiné možnosti. Takový modul by obsahoval laser o výkonu nejméně 100 kilowattů. Řešení by mělo také umožnit formování a řízení paprsku, aby se zajistilo, že výkon půjde tam, kam je potřeba. Cílem iniciativy Airborne Energy Well je zajistit, aby drony mohly létat dál a déle. Drony by tak musely skladovat méně energie, což by jim umožnilo například nést více zbraní nebo senzorů, nebo by jednoduše mohly využívat prodlouženou výdrž bez nutnosti přistání.

Plně elektrické drony, které by využívaly vrty Airborne Energy Wells, jsou relativně malé. Stále častěji se však hovoří o větších bezpilotních vozidlech a možnost dobíjení baterií ve vzduchu by mohla pomoci vyřešit problémy s výdrží. V krátkodobém horizontu nebude pravděpodobně nutné dobíjet velké letouny Airborne Energy Wells, ale časem budou bateriemi napájeny větší a složitější typy – pilotované i bezpilotní.

Agentura DARPA i letectvo se stále více zajímají o potenciál konstrukcí eVTOL (elektrický vertikální vzlet a přistání), které se budou dále vyvíjet a zvětšovat s tím, jak se budou zmenšovat a zefektivňovat baterie. Vzdušný energetický vrt by samozřejmě vyžadoval také kompatibilní bezpilotní letouny s nějakými prostředky pro příjem směrované energie generované cisternou. Existují i další potenciálně významné překážky, včetně rušení laserem vysílané energie mraky a srážkami.

Vzhledem k tomu všemu by nejlepším „zákazníkem“ této koncepce mohla být velmi vysoko a pomalu létající letadla na elektřinu, která by létala velmi dlouhou dobu a nahrazovala komunikační satelity nebo nesla senzory ve velkých výškách. Pokud by se však podařilo zdokonalit subsystémy poskytovatele a přijímače, mohl by se systém Airborne Energy Well stát součástí mnohem větší a ambicióznější sítě pro přenos energie.

Zdroj: thedrive.com