Nová technologie by mohla lidem umožnit cestovat rychlostí 11 milionů km/h

Světlo je rychlé. Ve skutečnosti je to nejrychlejší věc, která existuje a zákonem vesmíru je, že nic se nemůže pohybovat rychleji než světlo, píše server Inverse.

Světlo se pohybuje rychlostí 300 000 kilometrů za sekundu a ze Země na Měsíc se dostane za něco málo přes sekundu. Z Los Angeles do New Yorku může světlo proletět za méně než mrknutí oka. Ačkoli 1 procento nezní jako mnoho, u světla je to stále velmi rychlé – téměř 11 milionů km za hodinu! Při 1 % rychlosti světla by cesta z Los Angeles do New Yorku trvala něco málo přes sekundu. To je více než 10 000krát rychleji než dopravní letadlo.

Jaký je nejrychlejší objekt vyrobený člověkem

Kulky mohou letět rychlostí 4 100 km/h, což je více než trojnásobek rychlosti zvuku. Nejrychlejším letadlem je tryskové letadlo X-43 NASA s maximální rychlostí 11 200 km/h. To zní impozantně, ale stále je to jen 0,001 procenta rychlosti světla.

Nejrychlejšími lidmi vyrobenými objekty jsou kosmické lodě. K vymanění se ze zemské gravitace používají rakety, které potřebují rychlost 40 200 km/h. Vesmírnou sondou, která se pohybuje nejrychleji, je Parkerova sluneční sonda NASA. Poté, co v roce 2018 odstartovala ze Země, prolétla spalující atmosférou Slunce a využila sluneční gravitace k dosažení rychlosti 531 000 km/h. To je oslnivá rychlost a přitom to je jen 0,05 % rychlosti světla.

Proč je dosažení i 1 % rychlosti světla těžké

Co brání lidstvu dosáhnout 1 procenta rychlosti světla? Jedním slovem energie. Každý pohybující se objekt má díky svému pohybu energii. Fyzikové tomu říkají kinetická energie. Chcete-li se pohybovat rychleji, musíte zvýšit kinetickou energii. Problém je v tom, že ke zvýšení rychlosti je potřeba hodně kinetické energie. Aby něco jelo dvakrát rychleji, je potřeba čtyřikrát více energie. Aby něco jelo třikrát rychleji, je zapotřebí devítinásobek energie atd.

Například dostat teenagera, který váží 110 kilogramů, na 1 % rychlosti světla by stálo 200 bilionů joulů (měrná jednotka energie). To je zhruba stejné množství energie, jaké spotřebují 2 miliony lidí v USA za den.

Jak rychle se můžeme pohybovat?

Je možné rozpohybovat něco na 1 % rychlosti světla, ale to by vyžadovalo obrovské množství energie. Mohli by lidé něco zrychlit ještě více? Ano! Ale inženýři musí přijít na nové způsoby, jak věci rozpohybovat ve vesmíru. Všechny rakety, dokonce i nové rakety používané společnostmi SpaceX a Blue Origins, spalují raketové palivo, které se příliš neliší od benzínu v autě. Problém je v tom, že spalování paliva je velmi neefektivní.

Jiné metody pohonu kosmické lodi zahrnují využití elektrických nebo magnetických sil. Jaderná fúze, proces, který pohání Slunce, je také mnohem účinnější než chemické palivo. Vědci zkoumají mnoho dalších způsobů, jak dosáhnout rychlosti a dokonce zkoušeli i warpový pohon. S ním by bylo cestování rychlejší, než světlo, které zpopularizoval seriál Star Trek.

Jedním ze slibných způsobů, jak něco rozpohybovat velmi rychle, je použití sluneční plachetnice. Jedná se o velké tenké plastové pláty připevněné k vesmírné lodi a navržené tak, aby na ně mohlo působit sluneční světlo, podobně jako vítr na normální plachtu. Několik kosmických lodí již použilo solární plachetnici, aby ukázalo, že fungují a vědci se domnívají, že solární plachta by mohla pohánět kosmickou loď až na 10 % rychlosti světla. Jednoho dne, až lidstvo nebude omezeno na nepatrný zlomek rychlosti světla, bychom mohli cestovat ke hvězdám.

Zdroj: inverse.com