Nová povrchová úprava oken blokuje teplo generující ultrafialové a infračervené světlo

Okna vítají světlo do vnitřních prostor, ale také přinášejí nežádoucí teplo. Nová povrchová úprava oken blokuje teplo generující ultrafialové a infračervené světlo a propouští viditelné světlo bez ohledu na úhel slunce. Povlak může být začleněn do stávajících oken nebo automobilů a může snížit náklady na chlazení klimatizací o více než jednu třetinu v horkém klimatu.

„Úhel mezi slunečním svitem a vaším oknem se neustále mění,“ řekl Tengfei Luo, profesor energetických studií na University of Notre Dame v USA. „Náš povlak zachovává funkčnost a účinnost bez ohledu na polohu slunce na obloze.“

Dřívější nátěry oken používané jsou optimalizovány pro světlo, které vstupuje do místnosti pod úhlem 90 stupňů. Přesto v poledne, často v nejteplejší denní dobu, pronikají sluneční paprsky do svisle instalovaných oken pod šikmými úhly. Luo a student dříve vyrobili průhledný povlak na okna naskládáním ultratenkých vrstev oxidu křemičitého, oxidu hlinitého a titanu na skleněnou základnu. Byl přidán mikrometr silný silikonový polymer, aby se zvýšila chladicí síla konstrukce odrazem tepelného záření přes atmosférické okno a do vnějšího prostoru, uvádí portál Techxplore.

K promíchání vrstev do optimální konfigurace – takové, která maximalizuje přenos viditelného světla a zároveň minimalizuje průchod vlnových délek produkujících teplo – tým použil kvantové výpočty, nebo konkrétněji kvantové žíhání, a experimentálně ověřil své výsledky. Jejich model vytvořil povlak, který si zachoval průhlednost a snížil teplotu o 5,4 až 7,2 stupňů Celsia v modelové místnosti, i když světlo bylo přenášeno v širokém rozsahu úhlů.

Schéma aktivního učení a kvantové výpočty vyvinuté k vytvoření tohoto povlaku lze použít k navrhování široké škály materiálů se složitými vlastnostmi.

zdroj: Techxplore